Płyny do dezynfekcji rąk przyczyną wielu zatruć u dzieci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Płyny do dezynfekcji rąk mogą być przyczyną zupełnie nowego zagrożenia dla zdrowia publicznego. W nowym raporcie, wykonanym przez Centers for Disease Control and Prevention, stwierdzono że w ciągu trzech lat ponad 70 tysięcy dzieci w Stanach Zjednoczonych zachorowało bezpośrednio z powodu spożycia płynu do dezynfekcji rąk.

 

Dane pochodzą z raportów podanych do ośrodków kontroli zatruć w USA w latach 2011 i 2014. Zdecydowana większość przypadków była spowodowana sytuacjami, gdy dzieci wypijały środek do dezynfekcji rąk. Wszystko miało być spowodowane owocowym zapachem, który mógł sugerować, że treść nadaje się do spożycia.

 

Zatrucia wiązały się z wymiotami, podrażnieniem oczu, a nawet śpiączką, drgawkami, zaburzeniami oddechowymi oraz hipoglikemią. Ogromna większość przypadków dotyczyła dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat. Wypadki z udziałem starszych dzieci dotyczyły również celowego spożycia, które za sprawą alkoholu, zawartego w płynie, miało wywołać efekt odurzenia.

 

Twórcy raportu nawołują do zachowania ostrożności przez rodziców oraz do chowania niebezpiecznych dla zdrowia substancji poza zasięgiem małych dzieci, a także uświadamianie starszych o konsekwencjach tego typu eksperymentów. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj