Po raz pierwszy od dziesięciu lat na świecie wzrosła zachorowalność na gruźlicę

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Po raz pierwszy od dekady liczba osób zarażonych gruźlicą, w tym gruźlicą lekooporną, wzrosła na całym świecie. Poinformowali o tym przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

W 2021 r. na gruźlicę zachorowało ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. To o 4,5% więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie zmarło do 1,6 miliona osób. Około 450 000 przypadków choroby jest spowodowanych gruźlicą lekooporną, czyli o 3% więcej niż w 2020 roku.

 

Zdaniem ekspertów ponad dekada postępu została utracona, gdy COVID-19 pojawił się w 2020 roku. Pomimo postępów w takich obszarach, jak terapia zapobiegawcza, wciąż pozostajemy w tyle w zakresie prawie wszystkich zobowiązań i celów dotyczących gruźlicy. Pandemia nadal ma niszczący wpływ na dostęp do diagnostyki i leczenia gruźlicy. Ponieważ identyfikuje się mniej osób zarażonych, gruźlica rozprzestrzenia się coraz bardziej, zwłaszcza w krajach o słabym systemie opieki zdrowotnej.

 

W tym samym czasie, według WHO, liczba nowo zdiagnozowanych osób z gruźlicą spadła z 7 mln w 2019 r. do 5,8 mln w 2020 r. Ograniczenia związane z COVID-19, w tym kwarantanna i odległość fizyczna, utrudniają rozprzestrzenianie się choroby. Ale jednocześnie wiele osób odmawiało wizyt w placówkach medycznych z obawy przed zarażeniem się koronawirusem. Eksperci uważają również, że spowolnienie w światowej gospodarce jest częściowo odpowiedzialne za około połowę wszystkich pacjentów z gruźlicą i ich rodzin ponoszących katastrofalne koszty leczenia.

 

Gruźlica to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Jest to spowodowane przez bakterie, które zwykle infekują płuca. Zarazki przenoszone są głównie z człowieka na człowieka drogą powietrzną, na przykład gdy zarażona osoba kaszle lub kicha. Gruźlica dotyka głównie dorosłych, zwłaszcza niedożywionych lub cierpiących na inne choroby. Ponad 95% przypadków występuje w krajach rozwijających się. Według WHO tylko co trzecia osoba z gruźlicą lekooporną jest leczona. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj