Po raz pierwszy udało się zamienić komórki krwi w ludzkie komórki jajowe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W 1924 r. ekscentryczny naukowiec John B. S. Haldane prognozował, że do 2074 roku aż 70% dzieci urodzi się ze sztucznego łona. Cóż, na obecną chwilę, to już nie tak szokujące słowa, zwłaszcza po osiągnięciu dokonanym przez zespół naukowców z japońskiego Uniwersytetu w Kioto. W czasopiśmie naukowym Science opublikowali oni artykuł wyjaśniający, w jaki sposób można stworzyć niedojrzałe komórki jajowe z ludzkiej krwi.

 

Naukowcy wyekstrahowali komórki z ludzkiej krwi i przekształcili je w pluripotencjalne komórki macierzyste, czyli takie, które mają zdolność do przekształcenia się w dowolny rodzaj ludzkiej komórki. Następnie wszczepiono je do miniaturowych sztucznych jajników, wykonanych w laboratorium przy pomocy mysich komórek embrionalnych.

 

Niewątpliwie dokonanie badaczy jest niezbędnym pierwszym krokiem do „tworzenia” dzieci w warunkach laboratoryjnych, jednak, jak twierdzą autorzy, jeszcze wiele pozostało do zrobienia. Nie wspominając nawet o wielu kwestiach etycznych, które należy rozważyć.

Jeżeli osiągnięcie naukowców będzie wykorzystywane w przyszłych badaniach, może być to ekscytująca możliwość poczęcia potomka dla par borykających się z niepłodnością, a także dla osób homoseksualnych. Z drugiej jednak strony największe obawy budzi fakt, jak łatwo będzie można wykraść czyjeś DNA i bez wiedzy oraz zgody danej osoby stworzyć jej dziecko. Może być to wykorzystywane np. w przypadku osób sławnych.

 

Na dany moment jednak sztuczne komórki jajowe są zbyt niedojrzałe, aby mogło powstać z nich życie. Póki co naukowcy poszukują metody na stworzenie takich komórek, które będą mogły zostać zapłodnione, a także poszukują metod na stworzenie sztucznego nasienia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj