Po raz pierwszy wyhodowano ludzkie naczynia krwionośne w laboratorium

Kategorie: 

Źródło: Institute for Molecular Biotechnology of the Austrian Academy of Sciences

Zespół badawczy z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wyhodował ludzkie naczynia krwionośne w naczyniu laboratoryjnym. Naukowcy wykorzystali przełomową metodę, która wyniesie badania nad chorobami naczyniowymi na znacznie wyższy poziom.

 

Zespół wyhodował trójwymiarową strukturę z komórek macierzystych. Organoid idealnie reprezentuje ludzkie naczynia krwionośne i posłuży do badań nad chorobami z nadzieją na wynalezienie nowych terapii.

 

Naukowcy są w szczególności zainteresowani wyszukaniem nowych rozwiązań do walki z cukrzycą, która szacunkowo dotyka 420 milionów ludzi na świecie. Wiele objawów choroby wiąże się ze zmianami w naczyniach krwionośnych, które powodują zaburzenia krążenia krwi i transportu tlenu do tkanek. Wciąż tak naprawdę niewiele wiadomo o zmianach, które powoduje cukrzyca.

Problem ten może jednak zostać rozwiązany dzięki najnowszym postępom w medycynie. Wspomniani wcześniej naukowcy wyhodowali organoidy naczyniowe, które po wszczepieniu do organizmu myszy funkcjonują jak prawdziwe ludzkie naczynia krwionośne.

Źródło: Institute for Molecular Biotechnology of the Austrian Academy of Sciences

Zespół prowadził już badania na organoidzie i doszedł do wniosku, że żaden z dostępnych leków przeciwcukrzycowych nie jest w stanie zapobiec zaburzeniom naczyń krwionośnych. Jedynym wyjątkiem jest inhibitor gamma-sekretazy, który potrafił zahamować zgrubienie naczyń. Przyszłe badania pozwolą nam nie tylko lepiej zrozumieć cukrzycę, ale też opracować i przetestować nowe terapie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj