Po raz pierwszy wykonano przeszczep nowego typu sztucznego serca

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Po raz pierwszy chirurdzy amerykańscy dokonali udanego przeszczepu sztucznego serca Aeson, opracowanego przez francuską firmę CARMAT. Sztuczne serce ma dwie komory i cztery zastawki jak prawdziwy organ, jest zasilane przez urządzenie zewnętrzne.

 

Sztuczne serce, wykonane z biokompatybilnych materiałów, w tym tkanki bydlęcej, wykorzystuje kombinację czujników i algorytmów do utrzymania tętna i krążenia krwi w całym ciele. Pacjentem jest 39-letni Matthew Moore z Shallotte w Północnej Karolinie. Początkowo musiał przejść operację bajpasów, ale stan pogorszył się tak bardzo, że nawet prosty przeszczep był ryzykowny.

 

Sztuczne serce zostało opracowane, aby pomóc tym, których serce nie może już pompować krwi przez obie komory. Całkowicie zastępuje naturalne serce, chociaż nie jest przeznaczone do stałego użytku, ale raczej służy jako opcja tymczasowa na około sześć miesięcy przed pełnym przeszczepem serca.

 

FDA zatwierdziła amerykańskie badanie sztucznego serca CARMAT, które obejmie dziesięciu pacjentów ze schyłkową niewydolnością dwukomorową serca, aby ocenić, czy rozwój Aesona może przedłużyć życie przed przeszczepem serca. Na razie Matthew Moore będzie musiał mieć przy sobie kontroler i komplet baterii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj