Poczuj zasłużoną ulgę - na ratunek alergikom

Kategorie: 

Źródło: Internet

Kiedy tylko pojawia się u człowieka reakcja alergiczna, jego życie zaczyna stopniowo zamieniać się w koszmar. Jak to zwykle bywa, takie sytuacje dopadają nas zupełnie z zaskoczenia, bo nie sposób ich przewidzieć z dokładnością do dnia. Czy możemy w jakiś sposób być gotowymi na to, co i tak nadejdzie?

 

Kiedy zaczyna się dziać źle

Być może ciężko sobie to wyobrazić, jednak przełom w zakresie diagnozowania alergii nastąpił dopiero nieco ponad sto lat temu. Do tego czasu wszyscy opierali się głównie na domysłach. Jak nie trudno się domyślić, prowadziło to do wielu nieporozumień. Często szukano przyczyn występowania objawów w zupełnie niewłaściwym miejscu. Na początku ubiegłego wieku po raz pierwszy posłużono się terminem alergia. Uczynił to austriacki pediatra Clemens Peter von Pirquet. Dalsze odkrycia przypadające na lata sześćdziesiąte XX wieku pozwoliły na odkrycie wszystkich typów reakcji nadwrażliwości. Pozwoliły na to badania naukowe prowadzone przez Robina Coombsa i Philipa Gella.

 

Współczesne podejście do zagadnień związanych z alergią powoduje przede wszystkim to, że borykający się z nią mogą liczyć na zrozumienie ze strony otoczenia. Wiedząc, skąd biorą się takie reakcje nie mamy prawa komuś zarzucać, że to wynik jego niefrasobliwości. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że za wiele alergii odpowiada czynnik genetyczny. Nie da się uciec przed czymś, co jest nieuniknione. Okazuje się jednak, że młode mamy mogą zrobić wiele pożytecznego dla swojego dziecka, o ile będą je karmić piersią. Tym sposobem mogą zminimalizować wystąpienie w przyszłości wystąpienie alergii u swojej pociechy.

 

Zdawać by się mogło, że obcowanie z wieloma bakteriami nie przysporzy dziecku niczego dobrego. Wyniki badań naukowców potwierdziły jednak, że taka bioróżnorodność, jaka np. występuje w wiejskim środowisku może finalnie prowadzić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. W ostatnim czasie naukowcy wskazują na to, że przyczyn uczulenia powinniśmy upatrywać w zanieczyszczeniu środowiska. Prowadzi do tego nadmierne wdychanie spalin zawierających cząstki stałe oraz dymu z papierosów. Pojawiają się także głosy ze świata naukowego, że coraz większe użycie środków chemicznych wywołuje u człowieka rozmaite typy nadwrażliwości. Nie wiadomo, czy w niedługim czasie nie dowiemy się kolejnych rewelacji na temat potencjalnych czynników powodujących wystąpienie wyjątkowo nieprzyjemnych w skutkach reakcji alergicznych.

 

Być gotowym na każdą okoliczność

Niekoniecznie trzeba być alergologiem, by zauważyć pewne, charakterystyczne reakcje naszego organizmu. Stają się niezwykle widoczne zwłaszcza, że nigdy nie towarzyszyły nam aż z takim nasileniem. Z początku możemy zupełnie nie skojarzyć wspomnianych objawów z konkretnymi czynnikami. Zwykle po czasie możemy się dowiedzieć, że miało to związek np. z zakwitaniem wybranych roślin. Niektórzy z pewnością powinni mieć gdzieś pod ręką kalendarz pylenia. Dzięki zawartym w nim informacjom będą wiedzieć, kiedy z ich organizmem zacznie dziać się coś niekoniecznie dobrego.

 

Pedantyczne wręcz dbanie o porządek w domowym zaciszu, unikanie częstych wyjść z domu w okresie pylenia, czy spożywania wybranych produktów spożywczych to niewątpliwie dobra profilaktyka, jednak często okazuje się ona niewystarczająca. W obliczu mających nadejść nieuchronnie objawów dobrze mieć przysłowiowego asa w rękawie, który pozwoli złagodzić nieprzyjemne stany i móc znów cieszyć się życiem. Fizyczne objawy alergii dotyczą różnych partii ciała. Częste kichanie, nieżyt nosa, obrzmienie śluzówki to jedna najczęściej spotykanych postaci. Inne przypadki obejmują oczy, skórę, uszy, drogi oddechowe oraz głowę. Jednak to dobrze przeprowadzony wywiad przez alergologa pozwala ustalić, czy na pewno mamy do czynienia w danym przypadku z typowym uczuleniem.

 

Mając pewność, że mamy na coś alergię, która objawia się co roku o tej samej porze np. przez zmasowany wyciek wydzieliny z nosa, powinniśmy przygotować się na takie kolejne zdarzenie. Nasza domową apteczkę możemy dla przykładu poszerzyć o taką pozycję jak chociażby Claritine tabletki te zaczynają działać już po trzydziestu minutach od momentu zażycia. Pozwalają odczuwać wyraźną ulgę nawet przez następne dwanaście godzin. Udrożniają nos i działają przeciwalergicznie. Skład tego leku obejmuje przede wszystkim loratydynę z pseudoefedryną siarczanu. Adresowany jest dla dorosłych i dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia. Aby dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji na temat działania Claritine w tabletkach wejdź na https://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-active/. Zanim sięgniemy po ten lek możemy fakt ten skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, by mieć pewność, że pozwoli nam on we właściwy sposób zahamować intensywne objawy.

 

Alergia mimo że nieuchronna, wcale nie musi przebiegać w bardzo inwazyjny sposób. O ile przygotujemy się na jej nadejście i będzie posiadać w zapasie odpowiednie leki, to z pewnością o wiele łatwiej będzie nam funkcjonować w okresie nasilonych objawów. To tak naprawdę jedyna szansa, by w te trudne dni odczuć wyraźną ulgę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj