Podróż metrem może powodować choroby serca i wątroby

Kategorie: 

123rf.com

Naukowcy z University of Southampton (Wielka Brytania) twierdzą, że podróż metrem może być niebezpieczna dla zdrowia. Jest to spowodowane obecnością w powietrzu małych cząstek pyłu, które zawierają metale, głównie żelazo i miedź.

 

Wniosek ten opiera się na analizie naukowej cząstek kurzu zebranych na jednej ze stacji metra w Europie.  Badania wykazały, że cząstki te są w stanie przenikać do organizmu, w tym do płuc, wątroby i mózgu. Jak się okazało, kurz gromadzi reaktywne cząsteczki, które potęgują efekt toksyczny. Zagrożenie emisją niebezpiecznych cząstek pyłu wzrasta wraz z intensywnością przejazdów składów metra po torach i ze wzrostem temperatury.


Ponadto, wraz ze spadkiem wielkości cząstek, zwiększa się stopień zagrożenia. Większe cząstki kurzu zwykle przyklejają się do nosa i tchawicy, ale mniejsze mogą przenikać nawet do oskrzeli i najgłębszych obszarów płuc, czyli do pęcherzyków płucnych, gdzie krew jest oczyszczana z dwutlenku węgla i się natlenia. Po przekroczeniu bariery dróg oddechowych, pył dostaje się do krwi i do tkanek, co powoduje duże zagrożenie dla układu krążenia, wątroby, mózgu i nerek.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj