Pół kieliszka wina każdego dnia zwiększa ryzyko raka piersi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pojawiły się nowe dowody na związek między spożyciem alkoholu a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi u kobiet. Według raportu Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, pół kieliszka wina lub małe piwo spożywane każdego dnia zwiększa ryzyko zachorowania. Z kolei regularne, intensywne ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

 

Cancer Research UK wykazuje 18 różnych czynników, które mogą w pewnym stopniu powodować raka piersi, a alkohol jest jednym z nich. Po przeanalizowaniu ponad 100 badań oraz historii medycznych 12 milionów kobiet, w raporcie uwzględniono porady dotyczącej świadomego spożywania alkoholu.

 

10 gram alkoholu spożywane każdego dnia zwiększa wystąpienie raka piersi u kobiet po menopauzie aż o 9%. Oznacza to, że w grupie 100 kobiet, u około 13 prawdopodobnie rozwinąłby się nowotwór. Z kolei wykonywanie bardziej energicznych ćwiczeń, na przykład bieganie, zmniejsza ryzyko raka piersi po menopauzie o 10%, w porównaniu do najmniej aktywnych kobiet.Naukowcy twierdzą jednak, że wszystkie czynniki oddziałują ze sobą, co utrudnia zidentyfikowanie, które z nich powodują raka, a jeśli tak, to w jakim stopniu. W 2016 roku wprowadzono nowe zalecenia, zgodnie z którymi mężczyźni i kobiety powinni pić nie więcej niż 6 piw lub 7 kieliszków wina tygodniowo, a niektóre dni powinny być całkowicie wolne od alkoholu.

 

Warto dodać, że picie alkoholu ma większy wpływ na ryzyko wystąpienia kilku innych chorób nowotworowych, w tym jamy ustnej, wątroby oraz jelit. Aktywność fizyczna, zachowanie zdrowej wagi oraz ograniczenie spożycia alkoholu to wszystkie kroki, jakie można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka choroby.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj