Polak pierwszą osobą urodzoną bez ręki, która otrzymała przeszczep

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

32-letni Piotr urodził się bez lewej ręki i jest pierwszym człowiekiem na świecie, który w takim przypadku otrzymał przeszczep od dawcy. Wcześniej transplantacje rąk przeprowadzano jedynie na osobach, które straciły kończyny w wyniku wypadku, ale nigdy u pacjentów z wrodzonymi wadami.

 

W ciągu trwającej 13 godzin operacji, lekarze z Akademii Medycznej we Wrocławiu transplantowali dłoń zmarłego dawcy do nadgarstka Polaka za pomocą śrub tytanowych, następnie dokładnie łącząc ścięgna, nerwy oraz naczynia krwionośne.

 

Zabieg jest ważnym przełomem w neurofizjologii oraz dla praktyki przeszczepów, ponieważ do tej pory sądzono, że w przypadku wady wrodzonej nie jest to możliwe – wypowiedział się dr Adam Domanasiewicz, chirurg który prowadził operację.

Choć ręka dawcy nie została odrzucona przez organizm biorcy, nie może on jeszcze w pełni z niej korzystać, póki co jest w stanie poruszać palcami. Jednak zespół pracujący nad transplantacją jest przekonany, że w miarę upływu czasu, mężczyzna zyska większą kontrolę nad kończyną, będzie mógł na przykład odczuwać poprzez nią temperaturę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj