Kategorie:
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli tzw. diabetomat. Urządzenie analizuje skład chemiczny wydychanego powietrza. Docelowo ma ono zastąpić lub przynajmniej zredukować liczbę dziennych wkłuć, a co za tym idzie - ułatwić życie cukrzykom.
Diabetomat nie bez powodu otrzymał taką nazwę. Wynalazek działa podobnie do alkomatu. Różnica polega na tym, że diabetomat analizuje skład chemiczny wydychanego powietrza pod kątem obecności ciał ketonowych. Następnie urządzenie pokazuje stężenie glukozy we krwi.
Diabetomat ma służyć nie tylko jako narzędzie do diagnozowania i monitorowania przebiegu cukrzycy, ale też ułatwić codzienne życie cukrzyków. Wynalazek polskich naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej ma całkowicie lub przynajmniej częściowo zastąpić igły.
Badacze poinformowali, że trwa proces komercjalizacji i rozpoczęły się badania kliniczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, diabetomat mógłby pojawić się na polskim rynku w ciągu 3-5 lat.
Według szacunków cukrzyca dotyka obecnie około 422 milionów ludzi na całym świecie. Z powodu jej powikłań rocznie umiera około 1,6 miliona ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w 2030 roku cukrzyca będzie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.
Skomentuj