Pomidory działają zbawiennie na ludzki układ krwionośny

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Substancje występujące w pomidorach wpływają bardzo korzystnie na ludzki organizm. Pomagają między innymi w zachowaniu elastyczności naczyń krwionośnych. Według badań naukowych, to właśnie dieta śródziemnomorska, bogata w pomidory, powoduje, że mieszkańcy południa Europy mają mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

 

Naukowcy z Cambridge University stwierdzili, że dodanie likopenu, obecnego w pomidorach, do diety uczestników eksperymentu z chorobą sercowo-naczyniową, doprowadziło do normalizacji funkcji śródbłonka (komórki wyściełające wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych oraz limfatycznych). Likopen jest silnym antyoksydantem, który jest dziesięć razy bardziej skuteczny niż witamina E.

 

Badanie potwierdzające zbawienny wpływ pomidorów zostało przeprowadzone przez naukowców z University Hospital w Cambridge. Wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma naukowego PLoS ONE na początku czerwca.

 

W badaniu wzięło udział 36 pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz 36 osób zdrowych. Wszyscy uczestnicy badania otrzymywali placebo lub Ateronon (suplement diety zawierający 7 mg likopenu). Była to "podwójnie ślepa próba", czyli ani badacze, ani pacjenci nie wiedzieli, jaki lek był stosowany u każdego z uczestników eksperymentu.

 

Stwierdzono, że dodanie likopenu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową i to o 53%, a także pomaga osobom zdrowym. Zwężenie naczyń - jest to jeden z głównych czynników wywołujących udary mózgu lub zawały serca. Suplement nie miał wpływu na ciśnienie tętnicze lub poziomu lipidów.

 

Likopen występuje naturalnie w pomidorach, a jego skuteczność wzrasta, kiedy jest stosowany jako przecier, keczup lub gdy dodaje się oliwę z oliwek. Właśnie ta substancja znajduje się w warzywach i owocach, takich jak grejpfruty, kantalupa, szparagi czy marchew.

 

Wyniki badań potwierdziły potrzebę przestrzegania diety dla osób z ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia. Udowodniono też, że aby poprawić stan śródbłonka naczyniowego warto dostarczać likopen pacjentom z chorobami serca i układu naczyniowego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj