Pomoc psychologa dla dzieci z chorobą nowotworową. Co warto wiedzieć?

Image

Źródło: Whitepress

Nie jest tajemnicą, że diagnoza raka wpływa na psychikę pacjenta w każdym wieku. Niemniej jednak, ta potrafi być szczególnie krucha u dzieci, dla których gwałtowna zmiana dotychczasowej rutyny i podporządkowanie całego trybu dnia pod wizyty w szpitalach, leczenie, itp. może być wyjątkowo ciężkie. Warto wtedy zwrócić się o pomoc psychologa dla dzieci, który specjalizuje się we wspieraniu pacjentów dotkniętych chorobą onkologiczną.

 

Na czym polega pomoc psychologa dla dzieci podczas pobytu w szpitalu?

Zanim młody pacjent trafi na szpitalny oddział onkologiczny najczęściej ma już za sobą wiele nieprzyjemnych doświadczeń związanych z objawami nowotworowymi, badaniami i samą diagnozą. Za pewne miał spotkania z wieloma lekarzami, którzy zlecali trudne i nieprzyjemne (szczególnie dla najmłodszych) badania. Co więcej, w takiej sytuacji pogorszeniu ulega nie tylko samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne wymagające szczególnego wsparcia, jakim może być pomoc psychologa dla dzieci. Wynika to z faktu, iż mali pacjenci podczas całego procesu zapewne słyszeli wiele niezrozumiałych, porażających informacji. Choć w takiej sytuacji mogą liczyć zwykle na oparcie rodziców to dzieci niezwykle łatwo wyczuwają strach i obawy po stronie mamy i taty, co z pewnością również nie pomaga w przejściu przez cały proces leczenia. Z naturalnych więc względów, psychika dziecka w tym momencie jest szczególnie delikatna. Dobrym pomysłem może okazać się pomoc psychologa dla dzieci, który w obiektywny sposób wysłucha i wesprze zarówno samego pacjenta, jak i jego najbliższych. Ważne jest wdrożenie takiej formy wsparcia już w pierwszych dniach pobytu w szpitalu. W terapii kluczowa jest przede wszystkim szczerość. Dziecko powinno być informowane o diagnozie oraz planowanym przebiegu leczenia - wszystko oczywiście za pomocą języka dopasowanego do jego wieku i możliwości intelektualnych. Zalecane jest również aktywizowanie go do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach ruchowych czy szkolnych - zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak i w przerwach między leczeniem. W ten sposób zapewniamy mu choć odrobinę normalności, pozwalając na kontynuowanie rzeczy, które robił przed chorobą.

Image

Jak wspierać dziecko podczas leczenia onkologicznego?

Niezależnie od wieku dziecka, zdecydowanie największy komfort daje mu sama obecność rodziców podczas leczenia. Jest to niezwykle ważne dla jego psychiki, dlatego warto zadbać o taką możliwość. Jeśli jednak przebywanie z naszą pociechą, np. podczas całego pobytu w szpitalu nie jest możliwe lub ona sama wskazuje nam, że nie czuje takiej potrzeby, należy zapewnić ten komfort psychiczny w inny sposób. Niewerbalnym gestem wskazującym, że dziecko nie będzie się czuło samotne są codzienne rozmowy z nim przez telefon czy na wideoczacie. Warto wtedy opowiadać, np. o tym, co wydarzyło się danego dnia w domu po to, żeby dziecko nie czuło, że coś je omija. W przypadku starszych dzieci kluczowy jest również kontakt z ich przyjaciółmi.

Rodzice chorego dziecka, z oczywistych względów nie są w stanie podchodzić do całej sytuacji obiektywnie i bez emocji, dlatego zalecane często jest zasięgnięcie fachowego wsparcia, jakim jest pomoc psychologa dla dzieci. Specjalista jest w stanie nie tylko wesprzeć małego pacjenta, ale i udzielić cennych wskazówek jego rodzicom.

 

Ocena: