Ponad 740 milionów ludzi na świecie cierpi na szum w uszach

Kategorie: 

Źródło:

Europejscy naukowcy odkryli, że na Ziemi żyje ponad 740 milionów ludzi cierpiących na różne formy szumów usznych, ciągłe „dzwonienie w uszach” lub inne nieprzyjemne dźwięki. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie JAMA Neurology.

 

Szum w uszach jest zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego u osób starszych i dorosłych. Jego pojawienie się prowadzi do tego, że osoba wydaje się stale słyszeć „dzwonienie w uszach” lub inne rodzaje hałasu bez zewnętrznych bodźców akustycznych. W niektórych przypadkach odchylenie rozwija się samoistnie, podczas gdy w innych jest oznaką groźniejszych chorób. Grupa europejskich lekarzy przeprowadziła pierwsze systematyczne badanie występowania szumów usznych na poziomie światowym. W tym celu naukowcy przeanalizowali 113 publikacji naukowych, których autorzy badali występowanie szumów usznych w różnych krajach w latach 1972 - 2021.

 

Korzystając z tych informacji, zespół obliczył liczbę osób cierpiących na to zaburzenie. Dowiedzieli się także o ich płci i wieku.

 

„Nasz systematyczny przegląd wcześniejszych badań pokazuje, że szum w uszach dotyka ponad 740 milionów dorosłych na całym świecie, z czego 120 milionów uważa to zaburzenie za poważny problem dla ich zdrowia. Należy to wziąć pod uwagę przy opracowywaniu środków mających na celu ochronę zdrowia światowej populacji”.

 

Przewlekłą postać choroby stwierdzono u 9,8% ogólnej liczby pacjentów. Wśród pacjentów zaburzenie występowało nieco częściej wśród mężczyzn (14,1%) niż wśród kobiet (13,1%), jednak naukowcy sugerują, że różnice te nie są istotne statystycznie.

 

Jednocześnie naukowcy potwierdzili, że „dzwonienie” w uszach pojawia się częściej u osób starszych powyżej 65 roku życia (23,6%), a nie u osób dorosłych w wieku od 18 do 44 lat (13,7%). Wskazuje to na wpływ związanych z wiekiem zmian w budowie układu nerwowego, narządu słuchu i kości czaszki na rozwój tego zespołu. Naukowcy mają nadzieję, że badania pomogą ekspertom WHO oraz krajowym departamentom zdrowia w opracowaniu strategii badania tego zaburzenia. Informacje te są potrzebne do opracowania skutecznych metod leczenia skutków rozwoju szumów usznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj