Popularna roślina ogrodowa pomaga leczyć cukrzycę typu 2

Kategorie: 

Źródło: tg

Badanie kliniczne wykazało, że związki z płatków kwiatu dalii działają na mózg i poprawiają poziom glukozy we krwi u chorych na cukrzycę typu II. Naukowcy odkryli ekstrakt roślinny, który wpływa na obszary mózgu regulujące glukozę. Ich praca jest zakłócona z powodu cukrzycy typu II. Mowa o związku otrzymywanym z kwiatów dalii. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Life Metabolism.

 

Badania wykazały, że poprawia poziom glukozy we krwi. Roślina doskonale radzi sobie w polskich warunkach i nie jest kapryśna. Opieka nad nią nie zajmuje dużo czasu.

 

Cukrzyca typu II wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje glukozę (cukier) jako źródło energii. Choroba charakteryzuje się połączeniem nieskutecznej insuliny i jej niewystarczającej ilości. Chorobie można zapobiegać, zwłaszcza eliminując czynniki ryzyka, takie jak waga, brak ruchu i niezbilansowana dieta.

 

Badania wykazały, że zapalenie podwzgórza odgrywa kluczową rolę w rozwoju insulinooporności (jednego z objawów cukrzycy typu II). W poprzednim eksperymencie na myszach wykazano, że związek roślinny buteina miał wyraźny wpływ na wrażliwość na insulinę u otyłych myszy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w podwzgórzu.

 

Autorzy najnowszego badania sprawdzili, czy ekstrakt pobrany z płatków kwiatu dalii (Dahlia pinnata), znanego źródła buteiny, może być stosowany jako nowe leczenie stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu II. Po stworzeniu ekstraktu z płatków kwiatów dalii naukowcy przetestowali go w różnych dawkach na myszach, które były na diecie wysokotłuszczowej. Dawki podawano doustnie na godzinę przed testem obciążenia glukozą.

 

Eksperyment wykazał, że dawka 10 mg/kg zwiększyła tolerancję glukozy i wrażliwość na insulinę u zwierząt. Jednak ekstrakt nie wpłynął na poziom glukozy we krwi u zdrowych myszy kontrolnych karmionych dietą niskotłuszczową.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj