Popularny składnik perfum może stymulować porost włosów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania sugerują, że popularny składnik perfum może mieć wpływ na stymulację włosów do wzrostu. Jakim cudem? Jak się okazuje, syntetyczny aromat drzewa sandałowego posiada takie właściwości. Ciekawe wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature Communications.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Manchester zajmujący się badaniami nad skórą głowy oraz włosami stwierdził, że receptory węchowe znajdują się nie tylko w naszym nosie. Są one obecne w szerokim zakresie powierzchni naszego ciała i, co więcej, wiąże się to z dodatkowymi zależnościami. Jakimi?

 

Jak wykazano, receptor o nazwie OR2AT4, pobudza w skórze produkcję komórek nazywanych keratynocytami. Komórki te wytwarzają keratynę – silne, włókniste białko, które stanowi główny element strukturalny m.in. włosów.

 

Co ciekawe, receptory te można znaleźć w komórkach wokół mieszków włosowych. Czy to możliwe, że poprzez stymulację receptorów węchowych można wpłynąć na porost włosów? Naukowcy postanowili zweryfikować to założenie.

Przez 6 dni eksperymentu zanurzano fragmenty skóry ludzi, którzy przeszli lifting twarzy, w roztworze zawierającym dodane syntetyczne drzewo sandałowe. Składnik ten jest często stosowany w perfumach oraz odświeżaczach powietrza.

 

Naukowcy zauważyli, że struktura chemiczna syntetycznego aromatu prawdopodobnie oddziałuje na receptor OR2AT4. Efekt? Pobudzanie włosów do wzrostu, a także hamowanie obumierania komórek.

 

Kolejnym krokiem ma być przetestowanie specyfiku na żywych tkankach. Być może w przyszłości przyczyni się to do powstania nowej klasy leków na porost włosów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj