Popularny suplement diety został zakazany ze względu na zagrożenie życia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Francja jest pierwszym krajem, w którym stosowanie dwutlenku tytanu w przemyśle spożywczym zostanie oficjalnie zabronione.

 

Suplement diety E171 (dwutlenek tytanu) jest uznawany we Francji za niebezpieczny dla zdrowia. Sprzedaż produktów zawierających E171 będzie zabroniona od 1 stycznia 2020 r. Dwa ministerstwa, tj. gospodarki i środowiska – wypowiedziały się, że postąpią zgodnie z radami ekspertów w dziedzinie zdrowia.

 

Oficjalnie dwutlenek tytanu był dotychczas uważany za całkowicie nieszkodliwy. Ten suplement diety jest często stosowany jako biała powłoka na słodycze, produkty piekarnicze, gumę do żucia, tabletki (w tym dodatki) i pigułki. E171 jest dodawany do gotowych sosów, serów, ciast, kremów do opalania, pasty do zębów itp.

 

Konsumenci mają pewność, że substancja jest całkowicie wydalana z organizmu, pisze Zentrum. Jednak eksperymenty z E171 pokazują, że dwutlenek tytanu może gromadzić się w organizmie, na przykład w wątrobie, płucach, jelitach, a nawet w mózgu.

 

Uważa się, że ta substancja wzmacnia proces utleniania w organizmie i prowadzi do reakcji zapalnych. W jelitach do tego efektu może przyczynić się zespół jelita drażliwego, który z kolei może być przyczyną wielu chorób przewlekłych.

 

Dwutlenek tytanu prawdopodobnie sprzyja powstawaniu guzów. Wskazują na to badania francuskich i luksemburskich naukowców. Przez sto dni zwierzętom podawano wodę pitną z E171 w dawkach, które wiele osób przyjmuje przy dziennym spożyciu tabletek, drażetek, suplementów diety itp. U 40 procent szczurów wykryto zmiany przedrakowe w jelicie.

 

W kwietniu 2019 r. Francuska Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego Żywności, Środowiska i Pracy opublikowała wyniki 25 nowych badań toksyczności dwutlenku tytanu, które przeprowadzono od 2017 r. Wielu francuskich producentów cukierków przestało już stosować dwutlenek tytanu i przechodzą na rozwiązania, które od dawna zna.

 

Tak więc Francja jest pierwszym krajem, w którym użycie dwutlenku tytanu w przemyśle spożywczym zostanie oficjalnie zabronione.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Sal

Dwutlenek tytanu nigdy nie

Dwutlenek tytanu nigdy nie był suplementem - jest tylko jednym z wielu parszywych i zbędnych zupełnie, na dodatek trujących składników pastylek z suplementami.
Ciekawe, że suplementy dla zwierząt nie zawierają tego calego barachła - wiecie może czemu? Bo ja wiem.

0
0

Skomentuj