Pospolita bakteria może zapobiegać rakowi skóry

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornia i opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym Science Advances informują o tym, że pewien popularny szczep bakterii może chronić nas przed rakiem skóry.

 

Naukowcy przeprowadzili analizę molekularną produktów metabolicznych bakterii znalezionych na ludzkiej skórze i odkryli, że szczep nazwany Staphylococcus epidermidis wytwarza substancję chemiczną, która chroni przed powstawaniem raka skóry oraz jego rozwojem. 

 

Rak skóry jest najczęściej występującym nowotworem u ludzi rasy białej i w znacznej większości lokalizuje się na twarzy. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzega przed ryzykiem raka skóry wynikającym z nadmiernej ekspozycji na słońce, na przykład opalaniem się, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

 

Odkryto, że bakteria S. epidermidis wytwarza substancję chemiczną o nazwie 6-N-hydroksyaminopuryna (6-HAP), która jest cząsteczką hamującą syntezę DNA. W ten sposób 6-HAP może zatrzymać namnażanie się komórek nowotworowych.

Naukowcy wywołali za pomocą promieni UV raka skóry u dwóch grup myszy, z czego jednej grupie zaaplikowano pożyteczną bakterię, a drugiej nie. U myszy z bakterią odnotowano 50% spadek wielkości nowotworu, bez doświadczenia toksycznych efektów ubocznych.

 

Wyjątkowy szczep bakterii, który odkryto, występuje na skórze wielu zdrowych ludzi, co sugeruje, że nasz własny mikrobiom może stanowić ochronę przed rakiem skóry.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj