Potęga placebo w leczeniu przewlekłego bólu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Efekt placebo wciąż jest dla nas zagadką – placebo wpływa na bardzo istotne procesy w naszym organizmie, mimo, że nie posiada jakichkolwiek właściwości terapeutycznych. Wszystko opiera się wyłącznie na sile sugestii – myślimy, że przyjmujemy lek, który nam pomoże. Nic więc dziwnego, że placebo najlepiej sprawdza się w leczeniu takich dolegliwości, jak lęki, zespół jelita drażliwego czy przewlekły ból.  

 

Ponieważ standardowe leki stosowane w leczeniu przewlekłego bólu mogą z czasem wywoływać znaczące działania niepożądane, duże znaczenie ma możliwość zastosowania tabletek obojętnych dla organizmu. Trudność stanowi jednak to, że nie wszyscy ludzie są tak samo podatni na efekt placebo.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern w Illinois zbadali 60 ochotników ze zdiagnozowanym przewlekłym bólem pleców. Podzielono ich na dwie grupy badawcze – jedna przyjmowała realny lek, a druga placebo. Każdy uczestnik badania wypełnił szereg szczegółowych kwestionariuszy, w których oceniano osobowość pacjentów oraz rodzaj bólu, którego doświadczali.

Zgodnie z oczekiwaniami, niektóre osoby zażywające placebo odczuły znaczną ulgę w bólu. Podczas skanowania mózgów uczestników naukowcy odkryli, że ci, którzy zareagowali na placebo, mieli asymetrię w podkorowym układzie limbicznym – części mózgu zaangażowanej w nasze emocje. Prawa część była większa od lewej. Te same osoby miały również większy sensoryczny obszar kory mózgowej.

 

Wyniki te mogą być istotne dla osób zmagających się z przewlekłym bólem oraz innymi, podobnymi chorobami. Im więcej wiemy o efekcie placebo, tym bardziej zbliżamy się do skutecznego leczenia chorób, bez potrzeby stosowania leków, które mają wiele niechcianych, często szkodliwych skutków ubocznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj