Powrót paraliżującego wirusa EV-D68 - koszmar amerykańskich lekarzy w 2024 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykańscy lekarze obawiają się ponownego pojawienia się paraliżującego wirusa EV-D68 w 2024 roku W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone doświadczyły kilku epidemii paraliżującego enterowirusa EV-D68, który dotyka przede wszystkim zdrowe dzieci. Choroba ta charakteryzuje się nagłym osłabieniem kończyn, a około połowa pacjentów wymaga intensywnej terapii, a nawet mechanicznej wentylacji płuc.

 

W niektórych przypadkach paraliż może mieć charakter trwały. Epidemie tego wirusa pojawiają się w USA mniej więcej co dwa lata, a kolejna fala zachorowań jest spodziewana w 2024 roku. Pierwsze doniesienia o masowych zachorowaniach na paraliżujący enterowirus pojawiły się w Stanach Zjednoczonych około 10 lat temu. Setki dzieci, które wcześniej nie miały żadnych problemów zdrowotnych, nagle zaczęły cierpieć na osłabienie kończyn.

 

Około połowa z nich wymagała intensywnej opieki medycznej, a w przypadku jednej czwórki konieczna była mechaniczna wentylacja płuc. U niektórych pacjentów paraliż okazał się być trwały. Lekarze powiązali te objawy z jednym ze szczepów enterowirusa, EV-D68, który jest spokrewniony z wirusem polio, odpowiedzialnym za paraliż i niewydolność oddechową u dzieci kilkadziesiąt lat temu. W kolejnych latach epidemie EV-D68 powtarzały się regularnie.

 

W 2014 roku odnotowano 120 przypadków zakażenia, w 2016 - 153, a w 2018 - 238. Jednak w 2020 roku nie odnotowano gwałtownego wzrostu zachorowań, co prawdopodobnie związane było z bardziej rygorystycznym przestrzeganiem środków zapobiegających infekcjom wirusowym w czasie pandemii COVID-19, takich jak kwarantanna, noszenie maseczek czy praca zdalna.

 

W 2022 roku zarejestrowano 47 przypadków zakażenia EV-D68, co było mniejszą liczbą niż oczekiwano. Naukowcy nie są pewni, co spowodowało ten spadek zachorowań - może to być związane z nowymi mutacjami wirusa lub nabyciem odporności przez dzieci. Niemniej jednak lekarze obawiają się, że w 2024 roku może nastąpić kolejna epidemia paraliżującego enterowirusa. Modelowanie epidemiologiczne wskazuje, że będzie ona mniej intensywna niż w 2022 roku, ale nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dzieci w Stanach Zjednoczonych. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj