Powstaje eliksir, który może zastąpić trening fizyczny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół naukowców w Szwajcarii poszukuje klucza do stworzenia harmonijnego eliksiru, który pobudzi w ludzkim organizmie te same procesy, które spalają tłuszcz podczas ćwiczeń.

 

Głównym składnikiem ma być specyficzne białko, które wyizolowano z owoców. Nowy produkt powinien pomóc pacjentom z zaburzeniami metabolicznymi, jak i osobom z ograniczoną sprawnością ruchową organizmu.

 

Naukowcy z Instytutu Medycznego Nestle w Lozannie twierdzą, że odkryli białko, kontrolujące metabolizm i równowagę energetyczną naszego organizmu. Nadali mu nazwę AMPK, pisze English RT.  AMPK to jedno z kluczowych białek, które jest w każdej komórce naszego ciała i uaktywnia się podczas wysiłku fizycznego.

 „Jest to pewnego rodzaju miara poziomu paliwa w naszym organizmie i sygnalizuje, kiedy poziom energii jest niski i trzeba udać się na stację benzynową"- powiedział profesor Kei Sakamoto, biorący udział w badaniu. „Chcielibyśmy stworzyć produkt, który będzie symulować efekt aktywności fizycznej" - powiedział, dodając, że jego tworzenie może potrwać kilka lat.

Białko AMPK aktywowane jest w trakcie aktywności fizycznej i może stymulować substancje, oznaczoną jako C13. Teraz trzeba znaleźć naturalne surowce do jego produkcji, a w tym celu naukowcy badają owoce. Eksperci uważają, że odkrycie tego mechanizmu pozwoli na stworzenie produktów dla osób z zaburzeniami metabolizmu, które mają ograniczone możliwości ruchowe, chorują lub zmagają się z problemami związanymi z wiekiem.


Profesor Sakamoto zastrzegł jednak, że „harmonijny eliksir” nie może zastąpić wszystkich ćwiczeń, które umożliwiają poprawę aktywności umysłowej i wielu innych funkcji organizmu.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj