Powstał nowy egzoszkielet, który redukuje wysiłek chodzenia o 23%

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Zespół naukowców z Harvardu stworzył robotyczny strój, który sprawia, że nosząca go osoba zużywa mniej energii podczas chodzenia. Strój o nazwie exosuit może wspomagać na przykład żołnierzy niosących ciężki bagaż na długich dystansach, a także pomagać ludziom, którzy doznali udaru lub innych komplikacji zdrowotnych, utrudniających chodzenie.

 

Strój testowano póki co na siedmiu zdrowych osobach. Poprzez wspomaganie stawów skokowych, zredukowano ich wysiłek o prawie 23 % w porównaniu do chodzenia bez żadnego wspomagania. Jest to najwyższe jak do tej pory zmniejszenie wydatków energii, jakie udało się osiągnąć za pomocą egzoszkieletu.

Kombinezon jest wykonany z elastycznego, rozciągliwego materiału, który zmniejsza pracę bioder i kostek, stanowiąc także mniejsze obciążenie dla mięśni. Twórcy zwracają uwagę na miękkość i giętkość stroju, który w porównaniu do jego wcześniejszych odpowiedników, jest znacznie bardziej komfortowy w użyciu.

 

Obecnie badania koncentrują się na znalezieniu złotego środka pomiędzy wagą kombinezonu, a ilością dodatkowej siły, której może on dostarczyć do użytkownika w celu najbardziej efektywnej pracy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj