Powstał nowy lek, który łagodzi objawy alergii na orzechy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Eksperymentalny lek może łagodzić alergię na orzechy ziemne. Uczulenie na orzechy jest jedną z najczęstszych przypadłości dotykających populację. Wyniki opublikowano m. in. w New England Journal of Medicine.

 

Badanie przedstawione podczas American Scientific Allergy, Asthma i Immunology Annual Scientific Meeting pokazało, że dwie trzecie osób biorących udział w badaniu eksperymentalnym leków mogło spożywać orzeszki ziemne bez nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Eksperyment obejmował 551 osób w wieku od 4 do 55 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna miała otrzymać eksperymentalny lek, a grupa kontrolna placebo.

Badanie zostało uznane za sukces. Według naukowców, 250 uczestników z 372, którzy otrzymali eksperymentalny lek, było w stanie spożyć minimum 600 mg białka arachidowego bez odczuwania nieprzyjemnych objawów, związanych z alergią pokarmową. Tylko 5 ze 124 uczestników grupy kontrolnej mogło zjeść taką samą ilość bez doświadczania negatywnych skutków.

Brian Vickery, główny autora badania powiedział, że eksperymentalny lek już wkrótce będzie dostępny w formie kapsułki. Lek działa jako immunoterapia doustna, która stopniowo wystawia pacjenta na działanie substancji uczulającej, nie powodującej alergii. Dr Vickery podkreśla jednak, że substancja nie leczy alergii, a zmniejsza lub całkowicie usuwa nieprzyjemne objawy.

Lek czeka na zatwierdzenie przez amerykańką Agencję Żywności i Leków i będzie on produkowany przez firmę farmaceutyczną Aimmune Therapeutucs.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj