Powstał pierwszy lek, który może spowolnić rozwój Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańska firma farmaceutyczna twierdzi, że udało jej się opracować pierwszy na świecie lek, który może spowolnić rozwój choroby Alzheimera. Co więcej, lekarstwo wkrótce ma być wprowadzone na rynek. Może być to prawdziwy przełom w terapii chorób neurodegeneracyjnych, ponieważ aktualnie nie ma żadnych leków na Alzheimera, możemy tylko łagodzić jego objawy.

 

Od ponad dekady nie było żadnego przełomu w leczeniu demencji. Niedawno jednak koncern farmaceutyczny Biogen ogłosił, że wkrótce będzie ubiegać się o zgodę na wprowadzenie na rynek leku przeciw Alzheimerowi o nazwie aducanumab. Proces zatwierdzenia ma ruszyć na początku 2020 roku. Jeśli przebiegnie pomyślnie, lek będzie dostępny nie tylko w aptekach Stanów Zjednoczonych, ale także w Europie.

Proces zakwalifikowania leku jako bezpieczny do użytku może potrwać nawet 1-2 lata. Początkowo będą mogły korzystać z niego wyłącznie osoby biorące udział w badaniach klinicznych. Wyższe dawki aducanumabu mogą w wyraźny sposób spowalniać procesy neurodegeneracyjne u osób zmagających się z chorobą Alzheimera. W efekcie pacjenci na dłużej zachowają swoją pamięć oraz samodzielność.

Aducanumab działa poprzez usuwanie szkodliwych białek amyloidowych gromadzących się w mózgach osób chorych na Alzheimera. To właśnie one odpowiadają za upośledzone funkcjonowanie mózgu i spadek zdolności poznawczych u chorych. Proponowana terapia jest pierwszą, która ma likwidować przyczynę, zamiast uśmierzania objawów.

Demencja nie stanowi konkretnej choroby, to raczej zespół objawów obejmujących problemy z pamięcią oraz myśleniem. Istnieje wiele różnych odmian demencji, a choroba Alzheimera jest uważana za jej najczęstszą i najlepiej zbadaną formę. Naukowcy mają nadzieję, że skuteczna terapia jest już w naszym zasięgu, a chorzy wreszcie będą mogli zyskać nadzieję na poprawę swojego stanu zdrowia.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj