Powstała aplikacja, która pomaga w rozpoznawaniu i pozbywaniu się kleszczy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W sklepie Google Play pojawiła się anglojęzyczna aplikacja „Tick App”, która pomaga w rozpoznawaniu i pozbywaniu się kleszczy. Jest to odpowiedź na rosnącą ilość zachorowań na boreliozę oraz inne choroby przenoszone przez kleszcze.

 

Programiści z Uniwersytetu Wisconsin-Madison stworzyli aplikację, która służy dwóm celom. Jednym z nich są badania, w których naukowcy mogliby uzyskać informacje o kleszczach i ich występowaniu. Drugi to edukowanie ludzi na temat różnych rodzajów kleszczy, na które należy zwrócić uwagę oraz informacje jak bezpiecznie pozbywać się kleszczy.

 

Osoby, które pobiorą aplikację, są zachęcane do udziału w interaktywnej ankiecie naukowej, mającej na celu zebranie jak największej ilości na temat ukąszeń kleszczy. Ankieta jest podzielona na dwie sekcje: „Dziennik kleszczy” i „Zgłoś ukąszenie”.

W „Dzienniku kleszczy” uczestnicy są proszeni o odnotowanie w dzienniku zauważenie kleszcza. Informacje te pomogą badaczom lepiej zrozumieć, gdzie ludzie są bardziej narażeni na ukąszenia.

 

W „Zgłoś ukąszenie” uczestnicy proszeni są o natychmiastowe zgłoszenie zaobserwowanego ugryzienia u siebie, domowników bądź zwierząt domowych.

„Chcemy poznać czynniki ryzyka dla ugryzień kleszczy oraz dowiedzieć się, co najczęściej zapobiega ukąszeniom.” – wyjaśnił Bieneke Bron, główny badacz i doktor habilitowany na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Informacje te mogą pomóc naukowcom wyodrębnić wszystkie możliwe gatunki kleszczy, które mogą być zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Badacze zapewnili, że wszystkie dane, które będą gromadzone w ankiecie, będą anonimowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj