Powstała pierwsza sztuczna siatkówka na bazie białek jedwabiu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu Complutense w Hiszpanii opracowali biohybrydową siatkówkę wykonaną z fibroiny, tj. białka z jedwabiu pająka i komórek prawdziwej siatkówki. Pomoże to naprawić uszkodzoną siatkówkę u osób cierpiących na schorzenia takie jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Wyniki pracy zostały opublikowane w Journal of Neural Engineering.

 

Komórki nowej sztucznej siatkówki są przyczepione do bardzo cienkich biofilmów z fibroiny jedwabiu (biomateriału w 100% kompatybilnego z ludzką tkanką) i pokryte żelem, który chroni je podczas operacji oka i pozwala im przeżyć czas potrzebny do ustabilizowania się tkankę nosiciela po przeszczepie.

 

Naukowcy, aby stworzyć sztuczną siatkówkę, opracowali błony z fibroiny jedwabiu o właściwościach mechanicznych podobnych do błony Brucha, wewnętrznej warstwy naczyniówki, która podtrzymuje siatkówkę. Następnie naukowcy dostroili je tak, aby komórki siatkówki mogły przylegać i rosły na nich komórki nabłonkowe i nerwowe.

 

Na koniec przeprowadzili badanie in vitro strukturalnych i funkcjonalnych właściwości biohybrydy. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest chorobą neurodegeneracyjną, która powoduje utratę centralnego widzenia, a w zaawansowanych stadiach nawet ślepotę. AMD występuje często u osób powyżej 65 roku życia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj