Powstało urządzenie, które diagnozuje choroby na podstawie zapachu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choroby mogą zmieniać metabolizm komórek i prowadzić do uwalniania poszczególnych substancji organicznych. Diagnostyka zapachów była praktykowana w czasach starożytnych, jednak jej dokładność zależała od węchu lekarza. Naukowcy poszukują sposobów, aby zwiększyć wiarygodność tej diagnostyki za pomocą nowych technologii.

 

Metody chromatografii gazowej oraz spektrometrii masowej są obecnie uważane za najbardziej perspektywiczne. Ostatnie prace badawcze wskazują, że diagnostykę zapachową można stosować nawet w onkologii. Metoda ta jest jednak póki co bardzo kosztowna, a uniwersalne urządzenie, zdolne do wykrywania różnych chorób, nie istnieje

W nowej pracy badawczej, naukowcy z izraelskiego instytutu technologii, stworzyli system komputerowy o nazwie Na-Nose system. Jest to przenośny analizator gazów w oparciu o nanocząsteczki złota oraz nanorurki węglowe. System był testowany na 1404 osobach z pięciu krajów (Izrael, Francja, USA, Chiny i Łotwa).

Zdiagnozowano w sumie 17 chorób, w tym raka płuc, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, wrzodziejące zapalenie okrężnicy i inne. Po wynikach testowania algorytmu ustalono jego dokładność na około 86 %. Jednak według autorów, metoda ta nie jest w pełni uniwersalna. Występują takie choroby, z którymi system nie jest w stanie sobie poradzić, na przykład z rak prostaty. Obecnie pracuje się nad mobilnością urządzenia, przystosowaniem oprogramowania do smartfonów oraz innych urządzeń elektrycznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj