Powszechne leki przeciwbólowe mogą powodować zaburzenia rytmu serca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak wynika z najnowszych badań, niektóre powszechne leki przeciwbólowe, stosowane przez miliony ludzi, mogą zwiększać ryzyko rozwoju nieregularnego bicia serca u osób w podeszłym wieku. To z kolei może prowadzić nawet do zawału serca i udaru mózgu.

 

Wcześniejsze badania wykazały już, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zwiększają ryzyko pojawienia się problemów z sercem, takich jak zawał. Jednak tym razem uczeni chcieli dowiedzieć się, czy istnieje jakiś związek pomiędzy stosowaniem tego typu leków a zaburzeniem rytmu serca.

 

Prawie 8 500 osób z Rotterdamu uczestniczyło w najnowszym badaniu a ich średni wiek wynosił 68.5 lat. Uczeni korzystali z elektrokardiogramu aby sprawdzić, ile osób cierpiało na zaburzenia rytmu serca oraz jakie leki stosowali. Przez okres 13 lat, u 857 uczestników badania rozwinęło się migotanie przedsionków serca. Spośród nich, 261 osób nigdy nie brało leków NLPZ, 554 osoby brały je w przeszłości, natomiast 42 osoby stosowały je w trakcie badania.

 

Naukowcy wywnioskowali, że w momencie stosowania tych leków, zwiększa się ryzyko rozwoju migotania przedsionków serca o 76%, w porównaniu do tych, którzy nigdy nie brali tych leków. Natomiast w przypadku stosowania medykamentów NLPZ w ciągu ostatnich 30 dni, ryzyko to wzrasta aż do 84%.

 

Leki NLPZ są szeroko stosowane w celu złagodzenia bólu (przykładowo bólu głowy, zęba czy pleców), zmniejszenia stanu zapalnego lub obniżenia wysokiej temperatury. Choć mogą skutecznie leczyć ból, ich stosowanie wiąże się najwyraźniej z ryzykiem rozwoju migotania przedsionków serca u osób starszych.

 

Badacze zaznaczają, że potrzebne są dalsze testy, aby precyzyjnie zbadać zależność między stosowaniem tych leków a migotaniem przedsionków serca. Wiadomo jednak, że zaburzenie to może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak zawroty głowy, duszności, zmęczenie, niewydolność serca a nawet skrócenie przewidywanej długości życia.

 

 

Źródło: http://bmjopen.bmj.com/content/4/4/e004059.short?g=w_open_current_tab

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika eRHea

to jak w przypadku zawału

to jak w przypadku zawału serca, czy udaru niedokrwiennego ma się zalecenie podawania pacjentowi 75 mg ASA (aspiryna) na dobę?
Albo jak ma się do tego efekt obniżania krzepliwości osocza np. po ketprofenie, deksketoprofenie, paracetamolu?
 

0
0

Skomentuj