Powszechny lek na HIV zapobiega utracie wzroku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańscy biolodzy dokonali nieoczekiwanego odkrycia, które podważa fundamentalne rozumienie DNA. W rezultacie udało im się zidentyfikować grupę leków, które mogą przeciwdziałać głównej przyczynie utraty wzroku w wieku dorosłym, tzw. zwyrodnieniu plamki żółtej.

 

Inhibitory odwrotnej transkryptazy (NRTI) to klasa leków przeciwwirusowych, które są szeroko stosowane w leczeniu HIV. Nowe odkrycie wskazuje, że mogą być przydatne w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej, grupy chorób siatkówki oka, najczęstszej przyczyny ślepoty u osób starszych.

 

Analiza czterech baz danych różnych firm ubezpieczeniowych, przeprowadzona przez specjalistów z Salk Institute for Biological Research, wykazała, że osoby przyjmujące NTRI znacznie rzadziej padają ofiarą zwyrodnienia plamki żółtej. To odkrycie daje nadzieję na pojawienie się pierwszego leku na tę chorobę.

 

Praca naukowców zmienia sposób myślenia biologów o DNA, pokazując po raz pierwszy, że może powstać w cytoplazmie komórek, poza jądrem komórkowym, w którym znajduje się materiał genetyczny. Utworzenie określonego typu DNA w cytoplazmie ma wpływ na zwyrodnienie plamki żółtej, ponieważ podczas tego procesu niszczona jest ważna warstwa komórek, które odżywiają wrażliwe na światło komórki siatkówki.

 

W wyniku tego odkrycia naukowcy zdecydowali się znaleźć leki blokujące produkcję tego typu DNA, aby zapobiec utracie wzroku. Po przeanalizowaniu baz danych odkryli, że osoby, które przyjmowały NRTI, były prawie 40% mniej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej. Naukowcy wzywają do przeprowadzenia prób tego leku i jego pochodnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj