Poziom insuliny i glukozy we krwi może zasugerować najskuteczniejszą dietę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdego roku miliony ludzi decydują się na specjalną dietę, próbując schudnąć. Nie każdy jednak odnosi sukces. Podczas nowych badań odkryto dwa biomarkery, które mogą świadczyć o tym jaka dieta okaże się skuteczna w odchudzaniu, szczególnie u osób ze stanem przedcukrzycowym oraz u cukrzyków.

 

Analizując próbki krwi ponad 1200 osób dorosłych stwierdzono, że wykazanie stężenia glukozy oraz insuliny we krwi na czczo jest skuteczną metodą w celu dostosowania właściwej diety, prowadzącej do utraty wagi. Jest to szczególnie skuteczne u osób borykających się z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym, twierdzą naukowcy.Badacze przyglądali się poziomowi glukozy oraz insuliny we krwi u każdego uczestnika i oceniali, czy poziomy te zmieniają się wraz z utratą wagi w wyniku poszczególnych diet. U większości osób ze stanem przedcukrzycowym dieta bogata w pełne ziarna, owoce oraz warzywa okazała się najskuteczniejsza. Z kolei u osób z cukrzycą typu 2 najskuteczniejsza w zwalczeniu nadwagi okazała się dieta bogata w tłuszcze roślinne, z jednoczesnym ograniczaniem spożycia węglowodanów.

 

Naukowcy planują się przyjrzeć pod tym samym kątem badaniom mikrobiologii jelit, która może zaoferować jeszcze więcej informacji pomocnych w spersonalizowaniu diety, która będzie przynosić największe efekty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj