Poziom witaminy D jest powiązany z IQ nienarodzonego dziecka
Image
Analiza zdolności poznawczych u dzieci wykazała, że wysokie stężenie witaminy D w organizmie matki wpływa pozytywnie na inteligencję dziecka i wspomaga rozwój mózgu. Grupa specjalistów z Seattle Children's Research Institute w USA przeanalizowała dane z projektu CANDLE (Conditions Affecting Neurocognitive Development and ), którego celem jest badanie rozwoju i zdolności uczenia się dzieci poniżej czwartego roku życia. Naukowcy przejrzeli informacje o półtora tysiąca kobiet w ciąży przez okres 34 tygodni i ustalili, jakie było wówczas stężenie witaminy D w ich organizmie. Uzyskane dane porównano z informacjami o poziomie inteligencji i zdolności poznawczych dzieci, które już się urodziły i mają obecnie od czterech do sześciu lat.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie Nutrition pokazują, że poziomy witaminy D u matek są powiązane z IQ ich potomstwa. Im wyższa koncentracja witaminy w ciele kobiety w czasie ciąży, tym lepsze wyniki testu inteligencji jej dziecka będą po kilku latach. Naukowcy odkryli również, że 46% uczestników badania nie miało witaminy D i było to bardziej istotne u czarnoskórych kobiet. Według Melissy Melow, głównej autorki badań i pracownika naukowego w Dziale Zdrowia, Zachowania i Rozwoju Dziecka w Seattle Children's Research Institute, niedobór może wystąpić u około 80% czarnoskórych kobiet w ciąży w Stanach Zjednoczonych.
„Pigment melanina chroni ich skórę przed promieniami słonecznymi, ale blokując promienie ultrafioletowe, zmniejsza produkcję witaminy D” - wyjaśniła. „Z tego powodu kobiety doświadczają ciągłego niedoboru substancji biologicznie czynnych”. Ekspertka powiedziała, że niedobór witaminy D jest częstym problemem. „Ciągłe monitorowanie zdrowia i suplementacja powinny być w stanie sobie z tym poradzić” - powiedziała Melow, zauważając, że te same techniki mogą pomóc w rozwoju funkcji poznawczych u przyszłych dzieci.
Potrzebne są dalsze badania, aby określić optymalny poziom witaminy D dla kobiet w ciąży i znaleźć więcej powiązań między stężeniem substancji biologicznie czynnych u matki a rozwojem płodu. Według naukowców ich praca może już być przydatna. Na przykład przy jej pomocy można opracować zalecenia dotyczące żywienia kobiet w ciąży.
Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet o ciemnej karnacji i tych z uporczywymi niedoborami witaminy D. Ponadto badania pokazują, że witaminy prenatalne mogą być korzystne dla rozwoju neuropoznawczego dziecka i podkreślają potrzebę ścisłego monitorowania stanu niektórych kobiet w ciąży. „Poziomy witaminy D nie są rutynowo badane, ale myślę, że pracownicy służby zdrowia powinni monitorować osoby z grupy wysokiego ryzyka” - powiedziała Melow.
- Dodaj komentarz
- 190 widoków