Poznaj 6 największych mitów na temat alergii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nadeszła pora, w której alergicy zaczynają borykać się z kichaniem, katarem oraz łzawieniem oczu. Wiosenne alergie mogą bardzo uprzykrzać życie dlatego wymagają prawidłowego i zdecydowanego leczenia. Warto więc przy tym obalić wszystkie mity dotyczące reakcji alergicznych.

 

Siano powoduje katar sienny

Katar sienny został odkryty w XIX wiecznej Anglii, gdy rolnicy zaczęli kichać i dostali gorączki podczas belowania siana. Wówczas sądzono, że to właśnie siano spowodowało podrażnienie dróg oddechowych u ludzi, jednak dziś wiadomo już, że za katar sienny odpowiadają zarodniki pleśni. Co więcej, warto wiedzieć, że alergie nie podnoszą nam temperatury, choć mogą powodować takie odczucie.

 

Kwitnące kwiaty powodują alergię

Rzadko zdarza się, aby ktoś miał alergię od pyłków kwiatów – po prostu nie mamy z nim kontaktu. Pyłek, który trafia do naszych dróg oddechowych pochodzi z drzew oraz traw, ponieważ łatwo unosi się w powietrzu. Najpopularniejsze drzewa, które rozpylają pyłek powodujący alergie, to lipa, leszczyna, olcha, topola, brzoza, buk, wierzba, grab, lebioda oraz jesion.

Spożywanie miodu może zapobiec alergii

Ten mit wywodzi się z założenia, że ponieważ do miodu dostają się pyłki zebrane przez pszczoły, konsumując miód możemy uodpornić się na alergię. Niestety, jest to błędny tok rozumowania, ponieważ aby spożywanie miodu przyniosło jakiekolwiek efekty, musiałby być pozyskiwany konkretnie z tych pyłków, które wywołują u nas alergię. 

 

Z alergii się wyrasta

Niestety, większość dzieci, które mają alergię, zachowuje ją także, gdy dorośnie. Co więcej, dzieci z alergiami mają zwiększone predyspozycje do zachorowania na astmę, nawet jako osoby dorosłe. Dodatkowo, sama alergia może rozwinąć się w każdym wieku. 

 

Poczekaj na objawy alergii, zanim zaczniesz brać leki

Leki na alergie, takie jak dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe oraz donosowe kortykosteroidy, leczą objawy po ich wystąpieniu, ale jeszcze lepiej działają jako środki zapobiegawcze. Wówczas oszczędzimy sobie ostrych stanów alergicznych i przetrwamy cały sezon mając naszą alergię pod kontrolą.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj