Poznaj 8 właściwości zdrowotnych pigwy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pigwa to starożytny owoc pochodzący z różnych części Azji oraz krain leżących w obrębie Morza Śródziemnego. Uprawa pigwy sięga starożytnego Rzymu oraz Grecji, gdzie traktowano owoc jako symbol miłości i płodności. Choć dzisiaj pigwa jest znacznie mniej popularna, posiada bardzo bliskie pokrewieństwo z jabłkami oraz gruszkami. Od wieków stosuje się pigwy w medycynie naturalnej, ponieważ stanowią one skarbnicę cennych substancji odżywczych.

  1. Bogata wartość odżywcza

Pigwy zawierają dużo błonnika, a także kilka kluczowych dla naszego zdrowia witamin i minerałów, dlatego warto włączyć je do prawie każdej diety. W ok. 90 g pigwy znajdują się 52 kalorie, 0,3 g białka, 13 g węglowodanów i 1,75 g błonnika. Wskazana porcja pigwy równa się także uzupełnieniu 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 1,5% witaminy B1, 2% witaminy B6, 13% miedzi, 3,6% żelaza, 4% potasu i 2% magnezu. Na tym jednak nie koniec, jeśli chodzi o wyjątkowy skład tych owoców.

  1. Źródło antyoksydantów

Pigwa sanowi źródło cennych przeciwutleniaczy, które zmniejszają stres oksydacyjny, niwelują stany zapalne i chronią komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Niektóre badania sugerują, że przeciwutleniacze znajdujące się w pigwach, takie jak kwercetyna i kemferol, mogą chronić organizm przed chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca czy nowotwory.

  1. Zmniejsza nudności w okresie ciąży

Jedne z najuciążliwszych dolegliwości zdrowotnych w okresie ciąży to zdecydowanie nudności. Badania, w których wzięło udział 76 kobiet, wykazały, że wypijanie 1 łyżki stołowej syropu z pigwy okazało się skuteczniejszym rozwiązaniem w łagodzeniu nudności niż suplementacja 20 mg witaminy B6.

  1. Łagodzenie problemów trawiennych

W medycynie naturalnej od lat stosowano pigwy do leczenia problemów trawiennych. Ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że ekstrakt pozyskiwany z pigwy może chronić jelita przed uszkodzeniami w wyniku chorób zapalnych, takich jak zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

  1. Wspomaganie leczenia wrzodów żołądka

Roślinne związki chemiczne, które występują w pigwach, mogą wspomagać leczenie wrzodów żołądka lub zapobiegać ich powstawaniu. Udowodniono tym samym, że picie soku z pigwy hamuje namnażanie się bakterii H. pylori. Ekstrakt z pigwy chroni także przed wrzodami żołądka wywołanymi spożywaniem alkoholu.

  1. Zmniejszenie objawów refluksu kwasowego

Osoby borykające się z uciążliwym refluksem powinny spróbować naturalnej terapii, która zakłada codzienne picie syropu z pigwy. Udowodniono, że jego spożywanie jest tak samo skuteczne, jak zażywanie leków specjalnie stworzonych do leczenia objawów refluksu.

  1. Ochrona przed niektórymi reakcjami alergicznymi

Pigwy mogą łagodzić różne objawy alergii, takie jak katar lub kaszel, poprzez tłumienie komórek odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Niektóre badania wykazały również, że wyciąg z owoców pigwy pomaga w leczeniu alergii objawiających się w postaci stanów zapalnych skóry.

  1. Właściwości antybakteryjne

Kilka badań dowiodło, że pigwy posiadają właściwości antybakteryjne zapobiegające namnażaniu się szkodliwych bakterii, takich jak E. coli czy S. aureus. Pojedynczy owoc pigwy zawiera 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która wspiera działanie układu odpornościowego.

Jak spożywać pigwy?

W przeciwieństwie do większości owoców, pigwy nie nadają się do spożywania na surowo, ponieważ posiadają bardzo twardy miąższ i wyjątkowo kwaśny smak. Z tego powodu z owoców pigwy najlepiej jest robić przetwory oraz syropy. Warto dodać niewielką ilość cukru i gotować na wolnym ogniu, aż owoce zmiękną. Konfitura bądź syrop z pigwy to doskonały dodatek do różnego rodzaju potraw, deserów, herbat oraz naparów ziołowych. Nadają im niepowtarzalny aromat, wzbogacając tym samym nasze doznania smakowe.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj