Poznaj najczęstsze fobie i ich przyczyny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nasze lęki, nawet te irracjonalne, są często doświadczane przez miliony ludzi. W przypadku wielu fobii można znaleźć ich sensowne uzasadnienie, jednak niektóre pozostają zupełne niewytłumaczalne. Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez YouGov, w której wzięło udział 2088 dorosłych osób, ustalono 10 najpopularniejszych fobii.

 

  1. Lęk wysokości

Jest najpopularniejszym lękiem, aż 35% osób biorących udział w ankiecie przyznało się do jego posiadania. Co ciekawe, lęk ten pogłębia się wraz z wiekiem. Lęk wysokości opisywano już w starożytnej Grecji jako akrofobię (lęk przed szczytem, krawędzią). Badania sugerują, że osoby z tą fobią przeceniają odległość w pionie, a ludzie z największym błędem obliczeniowym posiadają najsilniejszy lęk.

 

  1. Lęk przed wężami

Inaczej nazywany ofidofobią, znajduje się na drugim miejscu listy (zadeklarowało go 31 % osób). Lęk ten jest odrobinę irracjonalny, ponieważ większość węży jest całkowicie nieszkodliwa. Niemniej, istnieją gatunki śmiertelnie jadowite. Ostatnie badania wskazują na to, że niemowlęta posiadają wrodzony strach przed wężami, co oznacza, że lęk ten nie jest efektem wychowania, a raczej należy do instynktu przetrwania.

 

  1. Wystąpienia  publiczne

Lęk przed przemawianiem do tłumu ludzi, inaczej glossofobia, jest trzecią najczęstszą fobią. Lęk ten może być różnie odczuwany, od lekkiego napięcia po absolutne przerażenie. Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są znane, jednak wiadomo, że dotyka ono wielu ludzi.

  1. Lęk przed pająkami

Podobnie jak strach przed wężami, arachnofobia występuje u ludzi od urodzenia. Fobia może wynikać ze specyficznego poruszania się pająków, a także z naszej ewolucyjnej reakcji na kontakt z tymi stawonogami.

 

  1. Lęk przed ciasnymi pomieszczeniami

Klaustrofobii najczęściej doświadczają osoby, które potrzebują więcej przestrzeni osobistej. Ta fobia także może być powiązana z zaburzeniami percepcji. Co ciekawe, klaustrofobia może mieć odwrotny skutek względem lęku wysokości – ludzie mogą wówczas skracać odległości w pionie.

 

  1. Lęk przed myszami

Istnieje mało badań na temat lęku przed myszami. Jednak niektóre uzasadniające go teorie głoszą, że często bazuje on na zaskoczeniu. Ludzie mogą także podświadomie kojarzyć gryzonie jako nosicieli wielu groźnych chorób.

  1. Lęk przed igłami i zastrzykami

Ten lęk został oficjalnie uznany w 1994 roku i od tego czasu wysnuto kilka teorii na temat jego przyczyn. Niektórzy sądzą, że lęk przed ukłuciem może mieć podłoże genetyczne. Na nasz strach mają wpływ także okoliczności zastrzyku, na przykład wykonywanie go przed operacją lub zabiegiem chirurgicznym.

 

  1. Lęk przed lataniem samolotem

Aerofobia wiąże się z uwalnianiem hormonów stresu podczas lotu samolotem. Lęk jest jeszcze silniejszy, gdy podczas lotu występują turbulencje.

  1. Lęk przed tłumem ludzi

Strach przed tłumem jest inaczej nazywany agarofobią. Lęk może objawiać się wtedy, gdy znajdujemy się w sytuacji, w której niemożliwa jest ucieczka. Pojawia się wówczas silny niepokój, który nakłania do unikania większych skupisk ludzi.

 

  1. Lęk przed klaunami

Nie został póki co uznany za fobię, jednak doświadcza go około 8% ludzi. Przyczyną lęku może być interpretowanie wyglądu klaunów jako niepokojącego. Badacze sugerują, że nie widzimy prawdziwego wyrazu twarzy klaunów, co powoduje u nas niepokój.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika sza

na pierwszym miejscu powinna

na pierwszym miejscu powinna byc dentofobia, kogo bym nie znala to panicznie boi sie dentystow. 

0
0

Skomentuj