Poznaj niesamowite korzyści zdrowotne wynikające ze spożycia kurkuminy

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Szafran indyjski, czyli kurkuma, była wykorzystywana przez wieki w leczeniu szeregu chorób, wliczając w to także stany zapalne. Kurkumina jest kojarzona głównie z przyprawą curry. Znajduje się także m.in. w serach topionych czy w wyrobach cukierniczych.

 

Ten organiczny związek chemiczny zawiera także właściwości przyjazne dla cukrzyków oraz przyczynia się do redukowania poziomu cholesterolu. Najnowsze badania naukowców z Monachium mówią także, że wpływa też na hamowanie powstawania przerzutów. Kurkumina zmniejsza także poziom lęków i depresji oraz prowadzi do szybszej regeneracji po treningu.

 

​​​​​​Naukowcy zauważyli również, że dieta bogata w kurkuminę stosowana przez 8 tygodni wpływa na znaczną redukcję poziomu kinazy kreatynowej - enzymem, którego stężenie może być związane z intensynym wysiłkiem fizycznym, ale też z chorobą stawów czy serca.

Zajęto się także eksperymentem, dotyczącym uszkodzenia mięśni, w którym wzięło udział 59 w miarę wysportowanych mężczyzn i 29 kobiet o średniej wieku 21 lat, by sprawdzić działanie kurkuminy. Uczestnicy zostali losowo wybrani i dostawali 250 mg lub 1000 mg suplementu, bądź placebo. Mieli go brać raz dziennie przez 8 tygodni.

 

Wykazano, że grupa osób spożywająca spore ilości kurkuminy miała większą tolerancję na ból, oraz obniżyło się u nich stężenie kinazy kreatynowej, podczas gdy u grupy osób zażywających placebo enzym utrzymywał się na stałym poziomie.

"Dane pokazują, że kurkuminoidy zmniejszają uszkodzenie mięśni oraz uśmierzają ból u młodych ludzi, które narażają się na kontuzje mięśni podczas ćwiczeń. Szybszy powrót do zdrowia pozwala na efektywny trening, który może być prowadzony intensywnie oraz może przyczynić się do zwiększenia wydajności" - piszą naukowcy w czasopiśmie FASEB.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj