Poznaj niesamowite właściwości zdrowotne kakao

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choć kakao kojarzymy przede wszystkim ze smacznymi wyrobami cukierniczymi, warto mieć świadomość również tego, jak silne kryje ono właściwości zdrowotne. Kakao stosowano w medycynie od czasów starożytnych, a dziś jego pozytywny wpływ na nasz organizm potwierdzają także badania naukowe. Niegdyś dobro luksusowe dostępne wyłącznie dla najbogatszych, dziś znacznie łatwiejszy do nabycia towar – dlaczego warto spożywać kakao i dlaczego warto zwracać uwagę na jakość kupowanego produktu?

Ciemny, aromatyczny proszek, który znamy pod nazwą kakao, powstaje w wyniku tłoczenia na zimno surowych nasion kakaowca właściwego (Theobromma cacao L.), a następnie poddaniu ich fermentacji i prażeniu. Kakao posiada liczne właściwości zdrowotne, ponieważ obfituje w przeciwutleniacze.

Musimy jednak mieć na uwadze to, że proces prażenia stosowany do wytworzenia proszku w znacznym stopniu zmniejsza ilość cennych flawanoli. Z tego powodu warto wybierać możliwie jak najsurowsze produkty, które pozyskiwane są przy zastosowaniu jak najmniej inwazyjnych metod produkcyjnych.  

Zwykle surowe kakao w proszku jest nieco droższe od jego przetworzonych odpowiedników dostępnych w supermarketach. Za opakowanie o wadze 250 g zapłacimy około 25 zł, jednak cena jest warta jakości. Surowe kakao posiada znacznie intensywniejszy aromat i jest bardzo gorzkie, jednak tak samo nadaje się do wzbogacania smaku wielu napojów, potraw oraz deserów. Oprócz przeciwutleniaczy znajdziemy w nim również magnez, siarkę, fenyloetylaminę i anandamid.

Właściwości przeciwutleniaczy

Nasiona kakaowca są jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy, wyprzedzając w tym rankingu m.in. zieloną herbatę, wino oraz jagody. Pomimo procesu prażenia, któremu poddawane są ziarna, w 1 g kakao znajduje się ok. 50 mg polifenoli. Naturalne substancje roślinne wspierają mechanizmy obronne komórek człowieka, co sprzyja ogólnej poprawie stanu zdrowia.

Zdrowy układ krążenia

Badania wykazały związek pomiędzy spożywaniem kakao a mniejszym ryzykiem chorób niewydolnościowych serca oraz układu krążenia. Flawanole obecne w kakao mają działanie regulujące ciśnienie krwi, dzięki czemu regularne spożywanie kakao lub też dobrej jakości gorzkiej czekolady może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie

Liczne badania nad konsumpcją kakao z udziałem osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę typu 2, nadciśnienie i inne choroby przewlekłe wykazały, że spożywanie kakao zmniejsza stany zapalne występujące w organizmie. Co więcej, kakao w diecie może mieć działanie profilaktyczne przeciw wyżej wymienionym chorobom.

Niższe ryzyko cukrzycy

Badanie z 2019 roku, które opublikowano w czasopiśmie naukowym Nutrients, dowodzi, że kakao posiada właściwości zmniejszające hiperglikemię oraz insulinooporność. Regularna suplementacja kakao zauważalnie obniża poziom cukru we krwi, a także poprawia wrażliwość komórek na insulinę. Dzięki temu osoby spożywające kakao rzadziej chorują na cukrzycę typu 2.

Lepsze funkcjonowanie poznawcze

Badania powiązały spożywanie flawanoli kakaowych z lepszą sprawnością umysłową. Naukowcy wnioskują, że może mieć to związek ze zwiększonym przepływem krwi w mózgu. Ponadto, przeciwutleniacze zawarte w kakao chronią neurony przed stresem oksydacyjnym – jedną z głównych przyczyn obniżonej sprawności poznawczej. W efekcie osoby spożywające kakao posiadają niższe ryzyko zachorowania m.in. na chorobę Alzheimera.

Potencjalne właściwości przeciwnowotworowe

Nasiona kakaowca mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe, dzięki swojemu silnemu działaniu przeciwutleniającemu. Hamują one nieprawidłowy podział komórek towarzyszący nowotworom. Specjaliści uważają, że spożywanie kakao może mieć pozytywny wpływ na organizm zarówno zapobiegając nowotworom, jak i wspomagając ich leczenie.

Jak spożywać kakao?

Jeśli nie posiadamy nietolerancji pokarmowej bądź uczulenia na kakao, nie ma większych przeciwskazań do jego regularnego spożywania. Możemy dodawać aromatyczny proszek do napojów, deserów, a nawet niektórych posiłków wytrawnych. Należy jednak mieć przy tym na uwadze, że nadmiar kakao może powodować zaparcia. Pamiętajmy także o tym, że pomimo cennych właściwości zdrowotnych, kakao spożywane z dużą ilością cukru i tłuszczu, np. w czekoladzie lub wypiekach, może przyczynić się do przyrostu tkanki tłuszczowej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj