Poznaj niesamowite właściwości zdrowotne napoju kombucha

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnim czasie na popularności zyskuje picie kombuchy – azjatyckiego napoju, który robi się ze słodzonej herbaty poddanej fermentacji przy użyciu tak zwanego grzybka herbacianego. W efekcie tego procesu kombucha zyskuje wyjątkowy smak i aromat, a także ogrom właściwości zdrowotnych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jej regularne picie.

Dlaczego fermentacja?

Zwykle kombucha, oryginalnie nazywana herbatką z wodorostów, powstaje na bazie czarnej lub zielonej herbaty z cukrem. Dodaje się do niej wyjątkowy grzybek herbaciany o galaretowatej strukturze powstałej z celulozy oraz żyjących w niej mikroorganizmów. Jego biom tworzy wiele gatunków bakterii oraz drożdży, które żyją w symbiozie.

W wyniku fermentacji powstają kwasy organiczne, etanol oraz dwutlenek węgla. Drożdże wytwarzają również pozakomórkowe hydrolazy przetwarzające cukier zawarty w napoju do alkoholu (ok. 0,5%), a także niewielkich ilości licznych kwasów organicznych, m.in. kwasu mlekowego, octowego, glukonowego czy bursztynowego. Oprócz tego w kombuchy znajdziemy ogrom innych składników: witaminy z grupy B, aminokwasy, enzymy hydrolityczne, fenole, puryny, aminy, a nawet białka oraz tłuszcze. Można więc śmiało stwierdzić, że napój jest prawdziwą bombą odżywczą dla osób, które go spożywają.

Jak smakuje kombucha?

Ostateczna barwa napoju zależy od rodzaju herbaty, którą użyto do fermentacji. Smak jest zwykle jednak podobny i bardzo charakterystyczny – często trzeba się z nim najpierw oswoić. Napój delikatnie musuje i da się wyczuć w nim delikatny posmak sfermentowanej herbaty.

Właściwości prozdrowotne kombuczy

Dobry wpływ kombuchy na zdrowie to nie wymysł – potwierdziły go liczne badania naukowe. Przede wszystkim kombucha stanowi naturalny probiotyk, który dobrze oddziałuje na florę bakteryjną jelit, co przekłada się na poprawę ogólnego zdrowia całego organizmu. Udowodniono też, że picie azjatyckiego napoju na kilka godzin obniża poziom cukru we krwi.

Regularne picie kombuchy może wspomagać zdrowie kości, a tym samym łagodzić przewlekły ból stawów. Odżywcze działanie można zauważyć również na kondycji skóry, włosów i paznokci. Wiele osób jest zdania, że picie kombuchy wspomaga pamięć oraz poprawia sprawność układu odpornościowego.

Picie kombuchy nie jest jednak wskazane dla wszystkich. Odradza się je osobom chorym na cukrzycę, ponieważ napój zawiera sporą dawkę cukru. Ze względu na zawartość alkoholu nie powinny pić go również dzieci oraz kobiety w ciąży.

Przepis na domowy napój kombucha

Aby otrzymać 1 litr napoju kombucha, potrzebujemy 100 g cukru i 5 g herbaty. Gdy napar wystygnie, należy przelać go do szklanego naczynia, a następnie włożyć do niego niewielki kawałek grzybka herbacianego i wlać ok 200 ml już sfermentowanej kombuchy. Naczynię przykrywamy przed zanieczyszczeniami, jednak z dostępem do powietrza, i odstawiamy w ciemne miejsce w temperaturze pokojowej. Kombucha będzie gotowa w ciągu od 3 do 5 dni.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj