Poznaj właściwości lecznicze aloesu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Aloes jest popularną rośliną leczniczą, stosowaną w medycynie od tysięcy lat. Pochodzi z terenów Afryki oraz Azji Mniejszej i jest najbardziej znany ze swoich właściwości leczniczych wobec skóry, jednak posiada także kilka innych zastosowań.

 

Aloes jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym, a jego roczna wartość rynkowa na świecie wynosi około 13 miliardów dolarów. Grube liście rośliny magazynują wodę, a żel z nich pozyskiwany zawiera witaminy, minerały, aminokwasy oraz przeciwutleniacze.

 

Roślina zawiera silne polifenole, które pomagają w hamowaniu rozmnażania się niektórych bakterii, powodujących zakażenia u ludzi. Żel stosowany miejscowo przyspiesza regenerację skóry, pomagając w przypadku oparzeń oraz otarć.

 

Badania sugerują, że kuracja z udziałem aloesu jest skuteczna na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Aloes może skrócić czas gojenia się ran o około 9 dni w porównaniu do konwencjonalnie stosowanych leków.

Płukanie jamy ustnej czystym sokiem z aloesu okazało się skuteczne w zmniejszaniu osadu bakteryjnego na zębach. Aloes zabija bakterie w jamie ustnej i może być skuteczną alternatywą dla sztucznych produktów. Ta praktyka może pomóc także w przypadku leczenia aft i innych stanów zapalnych w jamie ustnej.

 

Aloes ma silne działanie przeczyszczające i może być stosowany także w przypadku leczenia zaparć oraz innych zaburzeń trawienia, na przykład zespołu jelita drażliwego. 

Istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że miejscowe stosowanie żelu z aloesu może spowolnić starzenie się skóry ze względu na stymulowanie przez niego produkcji kolagenu. Roślina może być także stosowana jako tradycyjny lek na cukrzycę. Zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę i pomaga w gospodarowaniu cukrem we krwi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj