Pożyteczne bakterie jelitowe mogą zapobiegać śmierci noworodków na całym świecie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdego roku miliony niemowląt doświadcza sepsy, a setki tysięcy z nich umiera. Jednak zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz Indii być może znalazł sposób na niedrogie leczenie choroby za pomocą bakterii jelitowych.

 

Noworodki to jedne z najbardziej delikatnych stworzeń na Ziemi. Są szczególnie narażone na szerokie spektrum infekcji, które mogą przekształcić się w stan zagrażający życiu, którego najczęstszą cechą jest skrajna odpowiedź organizmu na zakażenie, nazywana sepsą.

 

Dzięki pracy naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz z Indii, probiotyczne bakterie, które naturalnie występują na przykład w kiszonych ogórkach, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia sepsy u niemowląt. 

Co najlepsze, stosowanie probiotyków w przypadku choroby niemowlęcia może kosztować zaledwie jeden dolar dziennie. W przeprowadzonych badaniach ryzyko zgonu spowodowanego sepsą spadło o 40% u 4 tysięcy dzieci, którym podawano probiotyczne drobnoustroje.

 

Wykazano również, że podawanie probiotyków zapobiega infekcjom płuc, których ryzyko spadło o około 30%. Leczenie za pomocą probiotyków ma być niezwykle tanie – pożyteczne bakterie będą sprzyjać dojrzewaniu układu immunologicznego, w znacznie bardziej efektywny sposób od konwencjonalnych leków.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj