Praca na nocną zmianę może utrudniać regenerację DNA

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Praca w nocy jest związana z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Nowe badania sugerują, że zdolność organizmu do naprawy uszkodzonego DNA może być hamowana przez pracę na nocnych zmianach. Wiąże się to z szerokim spektrum negatywnych skutków zdrowotnych, w tym zaburzeniami poznawczymi, zaburzeniami metabolicznymi, a także rakiem piersi i płuc.

 

Badania przeprowadzone przez dr Parveen Bhatti z Centrum Badań nad Rakiem w Waszyngtonie mogą dowodzić, że spanie w ciągu dnia koreluje z niższymi poziomami 8-hydroksydeoksyguanozyny (8-OH-dG), która jest uwalniana przez organizm jako produkt uboczny procesu naprawy DNA.



Niski poziom 8-OH-dG może wskazywać na zaburzenia w zdolności organizmu do naprawy jego uszkodzeń komórkowych. Może to być spowodowane wytwarzaniem znacznie mniejszej ilości melatoniny podczas snu w ciągu dnia, w porównaniu do snu w nocy.

 

Wyniki wskazują na zmniejszoną produkcję melatoniny wśród pracowników nocnej zmiany, co w końcowym efekcie ma negatywny wpływ na regenerację DNA. Jeśli zaobserwowane zjawiska zostaną potwierdzone, można będzie pomyśleć o sposobach uzupełniania melatoniny w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia rakotwórczego uszkodzenia DNA.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj