Praca na różne zmiany powoduje przedwczesne starzenie się mózgu

Image

Źródło: 123rf.com
Wiele badań naukowych potwierdziło już negatywny wpływ pracy, którą niektórzy muszą wykonywać na różnych zmianach. Okazuje się, że oprócz problemów zdrowotnych, nieregularne godziny pracy mogą postarzeć nasz mózg o kilka lat.

 

Badania przeprowadzone we francuskim Université de Toulouse i brytyjskim Swansea University, w których wzięło udział 3 tysiące osób wykazały, że 10 lat pracy w systemie zmianowym zmniejsza nasze zdolności intelektualne i powoduje przedwczense starzenie się naszego mózgu. Uczestnicy badań wykonywali swoją pracę w różnych godzinach - rano, w południe i wieczorami.

 

Okazało się, że ich pamięć, szybkość myślenia, kojarzenie informacji i inne umiejętności były wyraźnie ograniczone. Naukowcy zapewnili jednak, że jeśli zakończymy pracę w systemie zmianowym to nasze zdolności po kilku latach mogą powrócić do normy.

 

Dotychczasowe badania potwierdziły, że praca w nieregularnych godzinach zaburza nie tylko pracę mózgu ale również nasz zegar biologiczny, powoduje zmiany hormonalne, zmiany nastroju oraz temperatury ciała. Co więcej, osoby pracujące na nocną zmianę są o wiele bardziej narażone na choroby serca, raka czy cukrzycę typu 2 a ponad 97% rytmicznych genów wpada w dysharmonię.

 

 

Na podstawie: The Guardian

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.

Normalnie nic, tylko p*******ć robotę i wystąpić o odszkodowanie :)

0
0
Brak głosów.

W Polsce nikt nie da odszkodowania, chyba że się od tego ubezpieczysz ale nawet nie wiem czy ubezpieczyciele mają takie oferty. A szkoda gadać.

0
0
Brak głosów.

Nie dość że mam zniszczony mózg to wynagrodzenia nie otrzymałam.. wynagrodzenie się należy.. ja zupy nie potrzebuję

0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.