Praca na różne zmiany powoduje przedwczesne starzenie się mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wiele badań naukowych potwierdziło już negatywny wpływ pracy, którą niektórzy muszą wykonywać na różnych zmianach. Okazuje się, że oprócz problemów zdrowotnych, nieregularne godziny pracy mogą postarzeć nasz mózg o kilka lat.

 

Badania przeprowadzone we francuskim Université de Toulouse i brytyjskim Swansea University, w których wzięło udział 3 tysiące osób wykazały, że 10 lat pracy w systemie zmianowym zmniejsza nasze zdolności intelektualne i powoduje przedwczense starzenie się naszego mózgu. Uczestnicy badań wykonywali swoją pracę w różnych godzinach - rano, w południe i wieczorami.

 

Okazało się, że ich pamięć, szybkość myślenia, kojarzenie informacji i inne umiejętności były wyraźnie ograniczone. Naukowcy zapewnili jednak, że jeśli zakończymy pracę w systemie zmianowym to nasze zdolności po kilku latach mogą powrócić do normy.

 

Dotychczasowe badania potwierdziły, że praca w nieregularnych godzinach zaburza nie tylko pracę mózgu ale również nasz zegar biologiczny, powoduje zmiany hormonalne, zmiany nastroju oraz temperatury ciała. Co więcej, osoby pracujące na nocną zmianę są o wiele bardziej narażone na choroby serca, raka czy cukrzycę typu 2 a ponad 97% rytmicznych genów wpada w dysharmonię.

 

 

Na podstawie: The Guardian

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Ewelina Pajdak

Nie dość że mam zniszczony

Nie dość że mam zniszczony mózg to wynagrodzenia nie otrzymałam.. wynagrodzenie się należy.. ja zupy nie potrzebuję

0
0
Portret użytkownika darek

W Polsce nikt nie da

W Polsce nikt nie da odszkodowania, chyba że się od tego ubezpieczysz ale nawet nie wiem czy ubezpieczyciele mają takie oferty. A szkoda gadać.

0
0
Portret użytkownika Abu

Normalnie nic, tylko

Normalnie nic, tylko p*******ć robotę i wystąpić o odszkodowanie Smile

0
0

Skomentuj