Pracoholicy narażeni są na ryzyko wystąpienia alkoholizmu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W uzależnienie od alkoholu można popaść z wielu przyczyn. Jak podaje MK.RU, jednym z głównym powodów jest przepracowanie. Ludzie zbyt zaaferowani pracą często walczą ze stresem i zmęczeniem psychicznym przy pomocy alkoholu. Potwierdziło to badanie przeprowadzone na 330 000 pracowników z 14 krajów, w tym Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec.


Obecnie tydzień pracy w UE wynosi 40 godzin. Okazuje się, że pracując 48 godzin tygodniowo, zwiększamy ryzyko nadużywania alkoholu o 11%. Spędzając w pracy 56 godzin podwyższamy ryzyko rozwinięcia się uzależnienia od alkoholu o 13%. Wnioski te oparto o informacje dobrowolnie podane przez respondentów. W rzeczywistości sytuacja może przedstawiać się jeszcze gorzej.


Psycholodzy zaobserwowali również pewien schemat - pracoholicy często nagradzają sami siebie - za odniesione w pracy sukcesy - alkoholem. Status społeczny, czy kraj zamieszkania nie odgrywa przy tym żadnej roli. Według wyników badań, skłonność do alkoholu wykazywali częściej mężczyzni - pracoholicy.


Naukowcy nie wykluczają, że osoby cierpiące na depresję i nadużywające alkoholu potrzebują po prostu więcej czasu na wykonywanie obowiązków zawodowych. To mogłoby tłumaczyć pracę w nadgodzinach.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj