Prądem w Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stymulacja mózgu prądem elektrycznym daje bardzo ciekawe rezultaty. Naukowcy wykazali, że łagodne impulsy elektryczne poprawiają pamięć człowieka. Daje to nadzieje na opracowanie zupełnie nowej broni do walki z Alzheimerem.

 

Zespół badawczy, którym przewodzili naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii zaprosili do eksperymentów 25 pacjentów cierpiących na epilepsję. Uczestnicy badania mieli zapamiętać 12 słów, które pojawiały się na ekranie przez 1,6 sekundy. Następnie wykonywali serię zadań arytmetycznych - naukowcy chcieli w ten sposób odwrócić ich uwagę, aby następnie sprawdzić ile słów pacjenci zdołają sobie przypomnieć.

 

W pierwszej kolejności, uczestnicy odpowiadali bez głębokiej stymulacji mózgu. Następnie badacze stymulowali ich boczny płat skroniowy, który odpowiedzialny jest między innymi za pamięć, z pomocą prądu elektrycznego o natężeniu 3,5 miliampera. Wykazano, że technika ta pozwoliła zwiększyć prawdopodobieństwo przypomnienia słów o 15%.

 

Jest to jedno z pierwszych badań, które analizuje wpływ prądu elektrycznego na pamięć. Autorzy badania zwracają uwagę, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy stymulacja elektryczna mózgu przynosi korzyści. Należy mieć na uwadze, że rażenie mózgu prądem daje bardzo różne efekty - mogą one być korzystne, lub nawet szkodliwe dla zdrowia. Zależy to przede wszystkim od natężenia prądu oraz regionu mózgu poddawanego takiej stymulacji. Jednak wstępnie można założyć, że stymulacja elektryczna regionu odpowiedzialnego za pamięć - bocznego płatu skroniowego - faktycznie daje zauważalne korzyści i może pomóc zwalczać choroby psychiczne, takie jak Alzheimer. Wyniki badań pojawiły się w czasopiśmie Nature Communications.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj