Kategorie:
Praktyki religijne związane z długotrwałą samotnością, medytacją oraz modlitwą, mogą zmienić funkcjonowanie neuroprzekaźników mózgowych, powodując silnie pozytywne emocje. Do takich wniosków doszli autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie Religion, Brain & Behavior.
W badaniu wzięło udział 14 chrześcijańskich wierzących w wieku od 24 do 76 lat. Wszyscy uczestnicy wykonywali, określone przez duchownych z zakonu jezuitów, zalecenia. Pod koniec eksperymentu wypełniono kwestionariusze, które naukowcy poddawali ocenie.
Skany MRI mózgów uczestników wykazały po zakończeniu doświadczenia o 5-8 % mniej aktywne wiązanie białka transportującego dopaminę oraz o 6,5 % mniej aktywne wiązanie białka odpowiedzialnego za transportowanie serotoniny. Zmiany doprowadziły do tego, że mózg miał więcej serotoniny i dopaminy, co wpłynęło na bardziej optymistyczny nastrój uczestników.
Jednak naukowcy twierdzą, że ich badania doprowadziły do większej liczby pytań, niż odpowiedzi. Badacze zastanawiają się, czy podobne wyniki można uzyskać przy zastosowaniu innych ćwiczeń i planują w tym zakresie dalsze badania.
Skomentuj