Praktykowanie jogi wiąże się ze zwiększeniem objętości kory przedczołowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ostatnio wzrasta liczba badań skupiających się nad rezultatami praktykowania jogi. Oprócz korzystnego wpływu na zdrowie fizyczne, joga może także dobrze wpływać na psychikę. W najnowszych badaniach eksperci z Federal University of ABC, Uniwersytetu w Sao Paulo oraz z innych instytucji badawczych sprawdzili, jak joga wpływa na strukturę mózgu.

 

21 Brazylijczyków wykonujących ćwiczenia hatha jogi wzięło udział w badaniu kontrolnym. Grupa składała się z osób uprawiających jogę od 15 lat, a wiek uczestników nie przekroczył 60 lat. W pierwszym etapie badania uczestnicy wypełnili kwestionariusz, odpowiadając na pytania dotyczące stanu zdrowia psychicznego. Naukowcy notowali także wzrost oraz wagę pacjentów.

 

Następnie, stosując metodę obrazowania rezonansu magnetycznego, zbadano grubość kory mózgowej (obszaru odpowiadającego za koordynację procesów myślowych) uczestników. Analiza wykazała, że grubość kory przedczołowej grupy eksperymentalnej istotnie różni się od standardowej grubości kory przedczołowej.



Zdaniem autorów badania, inne czynniki nie miały wpływu na tę tendencję i jedynie praktyka jogi korelowała ze rozrośnięciem się kory przedczołowej. Żaden z uczestników nie wykazywał objawów depresyjnych ani upośledzenia funkcji poznawczych. Naukowcy doszli więc do wniosku, że długo uprawiana joga najprawdopodobniej doprowadza do zmian w strukturze mózgu i zapobiega spadkowi funkcji poznawczych związanemu ze starzeniem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj