Prawda dziwniejsza od fikcji: hodowanie zębów stało się faktem

Kategorie: 

www.sxc.hu

Jak podaje British Broadcasting Company BBC - naukowcy z Chin udowodnili, że w moczu znajdują się komórki macierzyste, które będzie można wykorzystać do wyhodowania... zębów. Jest to bardzo istotne odkrycie, ponieważ zanieczyszczone środowisko i coraz gorsza jakość spożywanego jedzenia ma coraz większy wpływ na zdrowie, w tym stan uzębienia człowieka.

 

 

Komórki macierzyste, które mogą rozwinąć się w dowolny rodzaj ludzkiej tkanki, są obecnie ulubionym obiektem wielu, różnorodnych badań. Wstępne wyniki badań nad wykorzystaniem komórek macierzystych, pobranych do "hodowli" zębów z moczu, właśnie opublikowano w czasopiśmie Cell Regeneration Journal.


Według słów naukowców z Uniwersytetu Guangzhou, po trzech dniach eksperymentów, prowadzonych na myszach laboratoryjnych, z komórek macierzystych pozyskanych z ich moczu zaczęły się formować prawdziwe zęby. Skład uzyskanej struktury był identyczny ze składem zębów: składała się ona z zębiny, miazgi i zaczątków szkliwa. Wyhodowane z moczu zęby nie były jednak tak samo wytrzymałe i twarde, jak prawdziwe zęby, dlatego badania nad nowym odkryciem nadal trwają.


Europejscy biolodzy stawiają pomysł swoich chińskich kolegów pod dużym znakiem zapytania. Według naukowców z University College London, mocz jest jednym z najgorszych źródeł pozyskiwania komórek macierzystych, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko, że uzyskany materiał zostanie zanieczyszczony. 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj