Probiotyki mogą zadbać o zdrowie naszych kości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnim czasie napływa coraz więcej informacji na temat wpływu bakterii jelitowych na ogólny stan ludzkiego zdrowia. Okazuje się, że właściwa flora bakteryjna w jelitach wiąże się ze zdrowiem psychicznym, a nawet ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Najnowsze badania dowodzą także, że probiotyki mają wpływ na kondycję naszych kości.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Internal Medicine sugeruje, że szczep bakterii Lactobacillus reuteri może spowalniać postępującą utratę masy kostnej, która zachodzi u ludzi w podeszłym wieku, szczególnie u kobiet, które zmagają się z osteoporozą.

 

Naukowcy ze Szwecji ustalili, że L.reuteri posiada silne właściwości przeciwzapalne. Tymczasem już wcześniej odkryto, że stany zapalne sprzyjają osteoporozie u kobiet. W efekcie zażywanie probiotyków, oprócz ogólnej poprawy naszego stanu zdrowia, może także zapobiegać utracie masy kostnej w podeszłym wieku.

Badacze analizowali stan zdrowia kobiet w wieku od 75 do 80 lat, u których zdiagnozowano niską gęstość kości. Części kobiet nakazano regularnie zażywać probiotyki, a pozostała grupa nieświadomie stosowała placebo. Pod koniec badania udało się ustalić, że kobiety stosujące prawdziwe probiotyki wykazały aż o połowę mniejszą utratę gęstości tkanki kostnej w kości piszczelowej. Choć to pierwsze tego typu badanie, naukowcy widzą w wynikach sporą szansę na efektywne zapobieganie osteoporozie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj