Problemy z odchudzaniem mogą być spowodowane nieodpowiednią florą bakteryjną jelit

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czasami, bez względu na to, jak bardzo ludzie starają się schudnąć, po prostu nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów. Zespół badaczy z Mayo Clinic odkrył, że przyczyną mogą być bakterie jelitowe.

 

W ramach badania, naukowcy pobrali próbki kału od 26 osób w wieku od 18 do 65 lat, które zapisały się do programu badań nad otyłością w klinice Mayo od sierpnia do września 2013 r.

Naukowcy zdefiniowali udaną utratę wagi jako co najmniej 5 procentowy ubytek masy ciała w stosunku do wagi wyjściowej. Badacze odkryli, że osoby, którym się powiodło oraz te, którym nie udało się zredukować wagi, miały w swoim organizmie różne typy bakterii jelitowych.

 

Bakteria zwana phascolarctobacterium była powiązana z udaną utratą wagi. Tymczasem Dialister był często znajdowany u tych, którym nie udało się zrzucić zbędnych kilogramów.

Badanie wskazuje, że aby osoba mogła z powodzeniem schudnąć, musi najpierw wziąć pod uwagę bakterie jelitowe.

„Dobrą stroną tej sytuacji jest to, że w przeciwieństwie do genetyki, możemy manipulować bakteriami jelitowymi za pomocą probiotyków oraz diety” - twierdzi Purna Kashyap, gastroenterolog, współautor badania.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings. Badania są jednak na początkowym etapie rozwoju i potrzeba więcej danych, aby zweryfikować dotychczasowe odkrycia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj