Problemy z rozpoznawaniem zapachów mogą być oznaką wczesnego stadium demencji

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Osoby, które mają problem z rozróżnieniem zapachu gumy balonowej, czy benzyny mogą być narażeni na ryzyko wystąpienia demencji – sugerują najnowsze badana naukowe. Naukowcy uważają, że zmiany węchu mogą być jednymi z pierwszych objawów wczesnego stadium rozwoju choroby Alzheimera. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Neurology”.

 

Uważa się, że pierwsze uszkodzenie mózgu spowodowane demencją następuje do dwudziestu lat przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Obecnie nie istnieją żadne dowody na potwierdzenie tej tezy, jednak naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie uważają, że jedną z pierwszych zmian może być uszkodzenie neuronów węchowych, które są odpowiedzialne za rozróżnianie aromatów.

 

Naukowcy przeprowadzili badania na 300 osobach, które były narażone na wysokie ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, ponieważ przynajmniej jedno z rodziców cierpiało na tę chorobę. Badani zostali poproszeni o zidentyfikowanie silnych zapachów, takich jak guma balonowa, benzyna, czy cytryna.

 

Naukowcy odkryli, że osoby, które miały największy problem z identyfikacją zapachów wykazywały również inne biologiczne wskaźniki choroby Alzheimera.

„Po raz pierwszy udowodniono, że utrata zdolności do identyfikacji zapachów jest powiązana z markerami biologicznymi wskazującymi na postęp choroby.” – powiedziała Marie-Elyse Lafaille-Magnan, doktorantka w McGill i autor badania. – „Od ponad 30 lat naukowcy odkrywają związek między utratą pamięci a trudnościami, jakie mogą mieć pacjenci w identyfikowaniu różnych zapachów.”

Chociaż obecnie nie istnieją sposoby leczenia choroby Alzheimera, większość naukowców uważa, że ​​leki zawodzą, ponieważ są stosowane zbyt późno po wystąpieniu objawów i uszkodzeniu mózgu.

„Pomimo wszelkich badań w tej dziedzinie, nie znaleziono jeszcze skutecznej terapii na chorobę Alzheimera.” – powiedział dr John Breitner, dyrektor Centrum Badań nad Zapobieganiem Chorobie Alzheimera na Uniwersytecie McGill.

Dr Carol Routledge, dyrektor ds. Badań Naukowych w Alzheimer's Research UK, dodała: „Wiemy, że zmiany związane z chorobami, takimi jak Alzheimer, pojawiają się w mózgu wiele lat wcześniej, ale obecnie nie ma testów zdolnych dokładnie przewidzieć, kto będzie miał problemy z pamięcią, zanim się pojawią.”

Czy w świetle najnowszych badań test zapachowy może być szybkim i tanim sposobem na sprawdzenie pierwszych objawów? Chociaż test wykrywania zapachów może pewnego dnia wspierać podejścia diagnostyczne, póki co nie jest jeszcze w stanie wiarygodnie przewidzieć, kto w przyszłości może doświadczyć demencji, czy choroby Alzheimera.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj