Problemy ze wzrokiem, a dopasowanie okularów. Jak to zrobić online?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Jak ważny jest zmysł wzroku, nikogo przekonywać nie trzeba. Oczy odpowiadają za 80 proc. informacji odbieranych przez nasz mózg na temat otaczającego nas świata. Blisko połowa Polaków – aż 42 proc. według statystyk z 2018 roku – w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku, choć nie do końca ma tego świadomość. Główny Urząd Statystyczny podaje, że ponad 5,5 mln z nas może mieć wadę wzroku. Takie osoby powinny nosić okulary lub soczewki kontaktowe. W wyborze wspomnianych okularów pomagają nowoczesne programy i aplikacje.

 

Choroby i wady wzroku jako choroby cywilizacyjne

Dane WHO – Światowej Organizacji Zdrowia – wskazują, że ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu istotnego zaburzenia widzenia. W grupie tej 36 mln ludzi jest niewidomych. W nawet 80 proc. przypadków problemów ze wzrokiem można uniknąć lub zahamować rozwój choroby, jeśli byłyby wcześnie zdiagnozowane.

WHO podaje, jakie są główne przyczyny umiarkowanego oraz poważnego zaburzenia widzenia. Wśród nich wymienia się:

  •    nieskorygowane wady refrakcji, krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm – w 53 proc. wszystkich przypadków;
  •    niezoperowaną zaćmę – 25 proc. przypadków;
  •    zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem – 4 proc. przypadków;
  •    jaskrę – 2 proc. przypadków;
  •    retinopatię cukrzycową – 1 proc. przypadków.

Raport z czasopisma „Lancet Global Health” pokazuje, że ponad 1,6 mld ludzi na świecie ma krótkowzroczność. Szacuje się też, że do 2020 roku wada ta będzie właściwa dla 2,5 mld ludzi, czyli 35 proc. całej populacji.

W Polsce co druga dorosła osoba nosi okulary, a co czwarta ma problemy z przeczytaniem gazety. Odpowiednio dobrane szkła pozwalają właściwie skorygować wadę wzroku i zwiększyć komfort życia pacjenta. Problem w tym, że Polacy unikają wizyt u okulisty i nie chcą nosić okularów. Tymczasem obecnie wybór szkieł i oprawek jest tak szeroki, że okulary mogą dodawać uroku.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Wybrane okulary, a raczej oprawki powinny pasować do kształtu twarzy danej osoby. Szkła dobierają specjaliści, a kupujący mają wpływ co najwyżej na ich kształt i wielkość. Oprawki z kolei powinny kontrastować z kształtem twarzy – jeśli więc mamy twarz owalną, powinniśmy wybierać kanciaste oprawki i na odwrót. Pozwala to zharmonizować rysy.

Powinniśmy się również starać, aby okulary nie były ani za duże, ani za małe w stosunku do naszej twarzy. Zachowane proporcje są ważne, choć są i takie osoby, do których pasują okulary oversize – z dużymi oprawkami. Równie ważnym czynnikiem wyboru oprawek jest ich kolorystyka. Czarne oprawki wizualnie rozświetlą i podkreślą oczy, a także będą dodawały twarzy wyrazistości. Jasna barwa oprawek przyda się osobom, które mają ciemną oprawę oczu oraz śniadą cerę.

Trudniej jest dobrać idealnie okulary do kształtu twarzy, zwłaszcza że często nie wiemy, jaki kształt jest dla nas właściwy. Dlatego warto sięgnąć po programy i aplikacje online, które ułatwiają dobór okularów.

Przykłady programów dobierających okulary

Aplikacja Glasses.com, dostępna na urządzenia z systemem Android lub iOS, pozwala dobrać oprawki okularowe online. Idealnie dopasuje okulary do kształtu twarzy użytkownika. Wystarczy wpisać jej adres na swoim telefonie, a następnie wykonać szczegółowy skan twarzy przez aparat w smartfonie. Później można już przeglądać rozmaite okulary, które aplikacja wybierze dla użytkownika. Dobiera je ona do kształtu twarzy czy koloru włosów. Można w niej wybierać spośród okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Kolejnym programem dostępnym online działającym na podobnych zasadach jest aplikacja Wirtualna Przymierzalnia. Dzięki niej na podstawie swojego zdjęcia można „przymierzyć” tysiące różnych oprawek i dopasować je do swoich preferencji. Podobnie jak i poprzednia, także i ta aplikacja umożliwia wybór opraw korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać urządzenie z dostępem do internetu, np. szybkiego stałego łącza UPC, które pozwoli płynnie korzystać z tego rodzaju aplikacji.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj